Статті

Інтер’єри храмів

Опубліковано: Вересень 17, 2013 164

Простий зовнішній вигляд ранніх християнських церков (III-V ст.) контрастував з розкішшю інтер’єру. Легкі арочні колонади і тонкі, з великими вікнами стіни середнього нефа здавалися крихкими, нематеріальними. Це відчуття підкреслювало ще й світло, що падає з вікон і з апсиди. Стіни були вкриті полірованим мармуром, мозаїкою і фресками. Мармурові колони завершувалися позолоченими капітелями. Пол був покритий мармуровою мозаїкою, перекриття позолочені. На всьому цьому грали відблиски світла, підкреслюючи перехід від освітленої середньої частини до затінених бічних нефів. Апсида була прикрашена мозаїкою із зображенням Христа. У Римі капітелі, колони і антаблемент часто переносилися з античних споруд.

Клересторій

Клересторій

Перекриття бічних нефів було нижче, ніж центрального, дозволяючи вікнам у верхній частині стін центрального нефа-клересторія – освітлювати приміщення зверху.

Хори
Бічні нефи іноді мали другий ярус, або хори. Часто жінки під час служби стояли на хорах; якщо їх не було, то чоловіки і жінки знаходилися разом.

Аркада
Центральний і бічні нефи були розділені рядами колон з аркадами, що спираються на них. Аркада могла бути двоярусною.

Капітелі і імпости

Капітелі і імпости

У центральному нефі базиліки Св. Димитрія в Салоніках були використані античні колони і капітелі. Ця капітель прикрашена листям аканта і орлами. Над нею розташований імпост – верхній камінь стовпа, що служить опорою арки. Тут-у вигляді чотиригранної перевернутої піраміди.

Апсида

Апсида

Апсида – напівкруглий виступ, який знаходиться в східній частині торця храму. Її перекриває напівкупол або зімкнуте напівсклепіння (конха). У апсиді знаходиться частина вівтаря.

Мозаїки з мармуру

Мозаїки з мармуру

Стіни і підлога багатьох церков були декоровані мозаїкою з кольорових мармурів, складаючих орнаментальний геометричний малюнок.

Інтер'єри храмів Близького Сходу

Інтер’єри храмів Близького Сходу

На відміну від візантійських і римських інтер’єрів храмів, інтер’єри храмів Близького Сходу були аскетичні, з важкими, приосадкуватими аркадами з низькими, широко поставленими колонами.

Вівтарна перешкода

Вівтарна перешкода

Вівтар у храмі був піднятий на кілька щаблів і відділений від центрального нефа парапетом і вівтарною перешкодою. Вівтарна частина – вима, призначалася тільки для священика. Звідси він міг пройти до амвону.

Амвон

Амвон

Амвон в ранньохристиянських і візантійських церквах – кафедри, розташовані по сторонах хору або під центральним куполом. Символізує камінь біля Гробу Господнього. Зазвичай він був вирізаний з каменю і багато декорований.

Вікна

Вікна

Вікна ранньохристиянських базилік пропускали світло через тонкі ажурні решітки, вирізані з каменю, або через кольорові вікна, що робило світло містичним, неземним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *