Статті

Ісламська архітектура Іспанії. Мавританська мечеть

Опубліковано: Жовтень 11, 2013 190

У 755 р. династія Омейадів заснувала на Піренейському півострові державу, що проіснувала два з половиною століття. Його столиця – Кордова-найбільше і процвітаюче місто Європи в X ст. і саме священне місце для паломників. Тут була побудована велика мечеть – перша ісламська будівля в Іспанії. Її будівництво було розпочато в 786 р. і закінчено до 796 р. Потім в 965 р. вона була розширена на південь, а в 987-988 рр.. – на схід. Так мечеть отримала свої остаточні величезні розміри. Економічне і культурне спілкування з Каїром і Багдадом, також тісні зв’язки з Візантією мали велике значення для формування архітектури півдня півострова.

iskustvo-islama-56

Мечеть Кордови

На поперечному перерізі показані кам’яні та цегляні аркади з мармуровими колонами. Простір під куполами виділено складною системою пересічних арок. Міхраб з куполом у вигляді раковини. Його підковоподібна арка спирається на колони.

План мечеті Кордови

План мечеті Кордови

Рання частина мечеті являє собою прямокутник з одинадцятьма нефами по дванадцять арок. У 965 р. були збудовані ще чотирнадцять додаткових аркад і новий міхраб. В кінці X ст. зі сходу були прибудовані ще сім аркад.

Купол міхрабу. Мечеть Кордови

Купол міхрабу. Мечеть Кордови

Міхраб був зроблений у вигляді круглої камери і покритий куполом у вигляді раковини. Його підковоподібна арка спиралася на колони з мармуру і яшми. Міхраб був прикрашений мозаїкою.

Підковоподібні арки. Синагога. Толедо (XII ст.)

Підковоподібні арки. Синагога. Толедо (XII ст.)

Інтер’єр цієї синагоги в Толедо нагадує скоріше мечеть, з кам’яними аркадами, восьмикутними пілонами, що підтримують арки у формі підкови.

Підковоподібні арки. Мечеть Кордови

Підковоподібні арки. Мечеть Кордови

Двоярусна аркада дозволяла збільшити висоту залу. Колони для аркад були взяті з античних і візантійських будівель. Арки, підковоподібні в першому ярусі і циркульні в другому, були викладені клинами білої і червоної цегли. Ця мечеть – видатний пам’ятник світового зодчества.

Інтер'єр мечеті в Кордові

Інтер’єр мечеті в Кордові

Цей вид показує систему перехресних напівциркульних і п’ятилопатевих арок. Над міхрабом йде напис, а по обидві сторони-мармурові панелі з різьбленням рослинного орнаменту.

Купол на нервюрах

Купол на нервюрах

Каркас нервюр утворює склепіння, яке сприймає навантаження купола і передає його на опори. Це склепіння є переходом між круглим обсягом купола і багатокутною основою.

Поперечний розріз. Біб-Мардум. Толедо (XI ст.)

Поперечний розріз. Біб-Мардум. Толедо (XI ст.)

Це один з найстаріших мавританських пам’ятників в Іспанії. Маленька квадратна будівля розділена підковоподібними арками на дев’ять рівних квадратів під куполами. Мечеть була перебудована в церкву Сан-Крісто-де-ла-Лус.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *