Статті

Ісламська архітектура в Індії: могольському мечеті, гробниці і палаци

Опубліковано: Жовтень 11, 2013 194

Найбагатшим періодом в історії індійської ісламської архітектури був час Великих Моголів, з XVI до XIX ст. Найвищим досягненням архітектури моголів був Тадж-Махал в Агре, прикрашений різьбленням по мармуру, мозаїками з дорогоцінних каменів. Біджапур був однією із столиць ісламських династій в Індії, і тут Мухаммед-Аділь-шах побудував величезну купольну гробницю, розміри якої перевищували розміри римського Пантеону – один з найвидатніших пам’яток середини XVII ст. Риси ісламської архітектури характерні і для індійських палаців в Агрі, Манду, Біджапурі, Делі з їх павільйонами, дворами, верандами і садами.

Мавзолей Аділь-шаха. Біджапур (1626-1656 рр..)

Мавзолей Аділь-шаха. Біджапур (1626-1656 рр..)

Компактна, масивна, кубічна за формою споруда, позбавлена всередині стовпів і декору, виглядає надзвичайно простою. Купольне перекриття мавзолею зроблене за зразком візантійських куполів. По кутах мавзолею стоять семиярусні ажурні башточки.

План гробниці Мухаммед-Аділь-шаха

План гробниці Мухаммед-Аділь-шаха

Гробниця являє собою гігантський куб, увінчаний величезним напівсферичним куполом, з башточками по кутах. Купол викладений кільцевими рядами кладки з товстим шаром цементного розчину.

П'ятнична мечеть. Делі

П’ятнична мечеть. Делі

Великі центральні ворота зі стрільчастою аркою, піднесений зал молитви, три цибулинних куполи, два мінарети і двір з аркадами – так виглядала мечеть. Ансамбль був побудований з червоного пісковика з стрічками білого мармуру.

Тадж-Махал. Агра (1632-1654 рр..)

Тадж-Махал. Агра (1632-1654 рр..)

Цей чудовий мавзолей був побудований Шах-Джаханом для своєї дружини Мумтаз Махал. Будівля з білого мармуру, декорована інкрустацією з дорогоцінних каменів в мармур, піднята на високу платформу; мінарети як правоохоронці підносяться з усіх чотирьох сторін. Зовнішній двір оточений аркадою з чотирма входами, центральний веде до садів.

Палацевий зал, Аллахабад

Палацевий зал, Аллахабад

Квадратний зал з вісьма рядами з восьми колон оточений глибокою верандою з подвійною колонадою, багато декорованою різьбленням.

План Тадж-Махала

План Тадж-Махала

Мавзолей – квадратний у плані, з куполом у центрі, над могилами шаха і його дружини. По кутах розташовані ще чотири маленьких купола.

Поперечний розріз. Тадж-Махал

Поперечний розріз. Тадж-Махал

Купол на високому барабані розташовувався над могилою. Склепіння мало внутрішній і зовнішній каркаси. Внутрішнє склепіння відокремлене від похоронної камери гратами з білого мармуру, через які проникало світло.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *