Статті

Ісламська архітектура в Туреччині та Північній Африці

Опубліковано: Жовтень 11, 2013 264

Турки-сельджуки були кочівниками і не мали своїх архітектурних традицій. Вони перейняли будівельну культуру народів Малої Азії, Візантії, а також Ірану та Середньої Азії. З XIV по XVI ст. в результаті завоювань Османська держава стала величезною імперією. Спочатку мусульмани перетворювали християнські храми, наприклад собор Св. Софії в Константинополі, в мечеті. Будувавші у візантійському стилі архітектори розробляли центричний систему мечеті з характерним напівсферичним склепінням, маленькими куполами і виступаючим портиком, обрамленим високими стрункими мінаретами. Стіни були вкриті різьбленими орнаментами і мозаїкою. У Північній Африці розвивався стиль, відомий як магрибський.

Мечеть Сулеймана. Стамбул (1550-1557 рр..)

Мечеть Сулеймана. Стамбул (1550-1557 рр..)

Мечеть побудована архітектором Синаном. Вона квадратна в плані. Чотири стрільчасті арки підтримують центральний купол, оточений напівкуполами і маленькими куполами. Двір, вистелений білим мармуром, оточує галереї.

Блакитна мечеть. Стамбул (1609-1617 рр..)

Блакитна мечеть. Стамбул (1609-1617 рр..)

Комплекс включає мечеть, мавзолей, медресе. Мечеть – квадратна в плані, з куполом на масивних стовпах. Чотири напівкуполи оточували центральний. По кутах розташовувалися чотири маленьких купола.

Фасад Блакитної мечеті

Фасад Блакитної мечеті

Мечеть розташована між двором з фонтаном і садами. Куполи розташовані симетрично навколо головного купола. Мечеть оточена мінаретами.

Мечеть Джамі-аль-Джадід. Алжир (1660р.)

Мечеть Джамі-аль-Джадід. Алжир (1660р.)

Хрестоподібна в плані будівля демонструє риси, типові для алжирських мечетей. Святилище з циліндричним склепінням, центральний овальний купол, підтримуваний вітрилами, і півциркульні арки. Барабан купола прикрашений різьбленою штукатуркою, квадратний мінарет магрібського типу прикрашений кахельним фризом.

Перспектива. Мечеть Сулеймана

Перспектива. Мечеть Сулеймана

Ансамбль мечеті, що включає в себе медресе, лікарні, лазні, фонтани, мечеть з чотирма конусоподібними мінаретами, і кладовище. Дворик з фонтаном має портик з колонами з порфіру, мармуру і рожевого граніту. Величезний центральний купол оточений напівкуполами, по кутах розташовані чотири маленьких купола. Дерев’яні двері мечеті інкрустовані чорним дереком, перламутром і слоновою кісткою.

Поперечний розріз. Мечеть Сулеймана

Поперечний розріз. Мечеть Сулеймана

Центральний купол, найбільший з куполів комплексу, змагається з куполом Св. Софії. Він спирається на чотири великі стовпа. Зліва знаходяться мімбар і михраб. Стіни міхрабу прикрашені мозаїкою з кольорових стекол.

Мінарет. Туніс

Мінарет. Туніс

Цей мінарет типовий для магрибської ісламської архітектури: багатокутний в плані, кам’яний, з балконом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *