Статті

Італійська храмова архітектура Раннього Відродження

Опубліковано: Жовтень 21, 2013 178

Для Раннього Відродження характерні два типи церкв. Обидва вони походять від античних і ранніх християнських будівель. Це базиліка і церква або каплиця з центричним плануванням. Центральна частина тут зазвичай розділена на невеликі приміщення і з античних часів використовувалася для мавзолеїв і мартиріїв. План базиліки походив від римських залів зібрань. Два головних архітектора того часу будували церкви обох типів. Цікаво порівняти, як кожен з них використовував відроджену мову класичної архітектури.

Модульний план базиліки

Модульний план базиліки

Філіппо Брунеллескі використовував у ролі модуля для побудови базиліки клітинку нефа, перекриту хрестовим або зімкнутим склепінням. Центральний неф і трансепт утворювали в плані латинський хрест.

Інтер'єр

Інтер’єр

Базиліки зазвичай мали один або два бокових нефа і центральний. Центральний неф часто був вище бічних. Брунеллескі в інтер’єрах храмів використовував аркади з напівкруглими арками, які опираються на коринфські колони, щоб відокремити центральний неф від бокових. Верхній ряд вікон висвітлював центральний неф.

Конструктивний план

Конструктивний план

Те нове, що привніс Брунеллескі в архітектуру, полягало не тільки у відродженні античних традицій, а й в конструктивній основі його архітектури, де зовнішній вигляд будинку і його внутрішній простір були тісно пов’язані.

Центричні плани

Центричні плани

Брунеллеські часто використовував центричні плани. План цієї капели заснований на двох пов’язаних між собою багатокутниках.

Романські форми

Романські форми

На відміну від Брунеллеські, Альберті, не з чуток знайомий з монументальною давньоримською архітектурою, використовував потужні циліндричні склепіння з кесонами. Ці будови нагадували масивну архітектуру римських терм.

Каплиці з центрическим планом

Каплиці з центрическим планом

Будівлі з центрическим планом мали у своїй основі правильні багатокутники, кола або квадрати. Ці форми асоціювалися з ідеєю досконалості, і, пізніше, Альберті рекомендував їх як ідеальні для храмової архітектури.

Церква Сант-Андреа. Мантуя (1472-1494 рр..)

Церква Сант-Андреа. Мантуя (1472-1494 рр..)

Ця церква спроектована архітектором і теоретиком архітектури Леоном Баттіста Альберті, хоча добудовувалася вона вже після його смерті. У плані базилік, побудованих Альберті, місце бічних нефів займають великі капели, які виходять в центральний неф.

Капела Пацці. Флоренція

Капела Пацці. Флоренція

Гармонійна співмірність, простота і витонченість були характерні для споруд Брунеллеські. Ці риси відрізняють і зображену на малюнку капелу Пацці у Флоренції. Брунеллеські використовував білу штукатурку, а деталі (колони, пілястри, консолі) вирубував з місцевого сірого каменю.

Фасад храму, Мантуя

Фасад храму, Мантуя

При будівництві храму Сант-Андреа Альберті шукав найбільш відповідне рішення для фасаду церкви епохи Відродження. Чотири пілястри з коринфськими капітелями підтримують фронтон, що дає фасаду схожість з портиком, в той час як арка над входом нагадує тріумфальні арки. У своєму описі ідеального міста Альберті говорить, що храм повинен бути самим гарним будинком – думка, яка втілилася при будівництві цього фасаду в Мантуї.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *