Статті

Італія

Опубліковано: Жовтень 21, 2013 380

Італійська готика була самою короткочасною і найменш послідовною з європейських готичних стилів. Спрямованість вгору готичних будівель Франції та інших країн досягалася тут лише зрідка і, мабуть, не надто подобалась; романський стиль продовжував існувати паралельно з готичним. Архітектори ретельно уникали аркбутанов, камінь мав велике значення в оздобленні фасадів італійських готичних будівель. У світських будівлях архітектурна мова готики була сприйнята з великим ентузіазмом, особливо у влаштуванні численних балконів і аркад, зручних в м’якому середземноморському кліматі.

Італійське ажурне різьблення

Італійське ажурне різьблення

В італійських готичних будівлях менше застосовувалися аркади, які руйнують площину стіни, можливо, через бажання зберегти її для фресок. У верхній частині цього вікна XIII ст. лише невелика площа зайнята склом.

Західний фасад. Собор. Орвієто (XIV ст.)

Західний фасад. Собор. Орвієто (XIV ст.)

Готичні елементи в найбільшій мірі використовувалися у фасадах, але й те сприймалися в чисто декоративному аспекті. У соборі в Орвієто фронтони і пазухи арок покриті кольоровою мозаїкою, і всі готичні деталі: загострені щипці, вежі, вікно-троянда-все це сприймається як графічний малюнок на площині.

Романські форми. Собор. Кремона

Романські форми. Собор. Кремона

В Італії куполи були популярні протягом всього готичного періоду, і стрілчасті арки так і не витіснили повністю напівкруглі, що можна бачити на прикладі цього вікна в соборі в Кремоні. Тут видно також вплив Сходу – результат торгівельних зв’язків Італії з ісламським світом

Декоративні смуги. Собор. Верона

Декоративні смуги. Собор. Верона

Смуги кольорового каменю або мармуру, які чередуються – звичайна риса італійської готики. Такі смуги – одна з тих рис, які роблять італійську готику більш горизонтальною, ніж в інших країнах.

Балкони палацу Дожів. Венеція

Балкони палацу Дожів. Венеція

Ажурне різьблення по каменю часто використовувалося при влаштуванні балконів і аркад світських будівель, у тому числі таких відомих, як венеціанський палац Дожів.

Кампаніла. Верона

Кампаніла. Верона

Окремо стоячі дзвіниця, або кампанила, – особливість італійської архітектури. У цей період їх форма не змінилася. Готичний стиль проявлявся тільки в деталях і прикрасах, як у цьому прикладі з Верони.

План. Міланський собор (розпочато в 1386 р.)

План. Міланський собор (розпочато в 1386 р.)

Навіть у тих випадках, коли в плані були збережені бічні нави, приміщення італійської церкви являло собою, по суті, єдиний об’єм з широким центральним нефом. Міланський собор – величезний будинок, в якому більшою мірою, ніж у будь-якій іншій італійській Церкві, проявився готичний стиль.

Архітектурний облом з дентікулами.

Архітектурний облом з дентікулами.

Одним з нововведень венеціанської готики стало використання дентікул в поєднанні з ажурним готичним орнаментом. У даному випадку, розташовані поблизу класичні колони, і готичний ажурний декор не відповідають один одному.

Капітель

Капітель

Італійські готичні капітелі зазвичай прикрашає різьблений листяний орнамент. Пучки колон зазвичай не використовувалися. Таким чином, вони позбавлені різноманітності і багато в чому схожі з класичними колонами.

Архітектурний облом з дентікулами.

Архітектурний облом з дентікулами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *