Статті

Колізей. Рим

Опубліковано: Вересень 14, 2013 178

Колізей, або амфітеатр Флавіїв, був закладений Веспасіаном в 70 р. як подарунок місту Риму. Він був відкритий його сином Тітом в 80 р., а закінчений Доміціаном. Колізей був побудований на місці штучного озера в садах, що оточували Золотий будинок Нерона. Глинистий грунт формував ідеальну базу для величезної ваги будівлі. Стоячий поруч колос – величезна статуя Нерона, – можливо, дав назву амфітеатру. На відміну від егоїстично-марнотратного Нерона, Веспасіан розсудливо подарував римлянам амфітеатр, де проходили гладіаторські бої, створивши перший постійний амфітеатр в місті. Спорудження вельми традиційно в плані і декорі, але його розміри: 616 х 512 футів (188 х 156 м) роблять його унікальним.

Аркові конструкції

Аркові конструкції

Опорою для переходів був жорсткий конструктивний каркас, що складався з пілонів і циліндричних склепінь. Крім того, бетонна конструкція Колізею містила багато цегляних арок, які працювали як розвантажувальні і утворювали каркас склепінь.

Матеріали

Матеріали

Матеріали були обрані свідомо для завдання такого розміру та ваги. Підстави зроблені з бетону, стіни – з туфу, верхня частина – з бетону, облицьованого цеглою. Зовнішня частина виконана з травертину.

Веларій

Веларій

В отвори кронштейнів карниза аттика вставлялися дерев’яні стійки, до яких прив’язувалися кінці розтяжок навісу-веларію, який натягався над амфітеатром, щоб захистити глядачів від сонця. Він утримувався системою блоків.

Пізніша історія

Пізніша історія

До VI ст. гладіаторські бої перестали проводитися. У Середні століття Колізей був укріплений і перетворений на замок. Пізніше його чудовий мармур використовувався для будівництва інших будівель Риму.

Зовнішнє оздоблення

Зовнішнє оздоблення

Арки і накладний ордер, використаний в Колізеї, зробилися вже традицією, що йде від театру Марцелла. У четвертому ярусі вузькі вікна чергувалися з декоративними бронзовими щитами.

Система ордерів

Система ордерів

Амфітеатр мав три яруси арок і четвертий ярус, прорізаний невеликими прямокутними вікнами. За традицією, в нижньому ярусі розташовувалися тосканські напівколони, потім іонічні, а в третьому – коринфські.

Місця для сидіння

Місця для сидіння

У перших трьох рівнях розташовувалися мармурові сидіння для заможних людей, вище-дерев’яні для бідніших. Під підлогою Колізею була мережа коридорів та службових проходів.

План

План

Завдяки раціональній конструкції Колізею, маса глядачів (максимум 50 000) відразу розбивалася на окремі потоки, які не перетиналися і легко орієнтувалися всередині. Колізей був елліпсовидний в плані, з 80 радіальними стінами і 76 входами і чотирма портиками для входу в імперську ложу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *