Статті

Комплекси мечетей в Єгипті та Персії

Опубліковано: Жовтень 11, 2013 116

У Єгипті тип будівель з айванами почав розвиватися в XII ст. Ця форма особливо підходила для ансамблів з ​​мечетями і медресе . Такі ансамблі зводилися в Каїрі аж до XVIII ст . На ісламську архітектуру Персії особливий вплив мало вторгнення турків- сельджуків в XI ст. , які принесли сюди свої архітектурні форми: циліндричні мінарети , мечеті з чотирма айванами , великі купольні простори , цегляну кладку і орнаменти. У пізній сефевидський період в XVII ст. , орнамент з глазурованою плитковою мозаїкою особливо розвивався в Ісфахані (столиці Сефевідів ) , у будинках з блакитними куполами і різнокольоровими фасадами .

Мечеть Каїт-бея. Каїр (1472-1474 рр..)

Мечеть Каїт-бея.
Каїр (1472-1474 рр..)

Мечеть хрестоподібна в плані, з критим подвір’ям, в яке виходять чотири айвана. Дерев’яні стелі розписані позолоченим візерунком, купол мавзолею покритий рельєфним геометричним орнаментом. Всі будівлі ансамблю декоровані мармуром.

Медресе Мадері-Шах. Ісфахан (1706-1715 рр.)

Медресе Мадері-Шах. Ісфахан (1706-1715 рр.)

Це пізніше медресе володіє шляхетністю форм і пропорцій, багатством багатокольорових мозаїк. За монументальним порталом з обкованими сріблом дверима розташований октогональний вестибюль.

Мейдані-Шах. Ісфахан

Мейдані-Шах. Ісфахан

Центром столиці стала гігантська площа Мейдані-Шах. Вона була обнесена аркадами, уздовж яких росли дерева, а по мощених каменем каналах текла вода. На півночі площу замикав величезний базар з караван-сараями, медресе, лазнями і мечетями.

Башта Оленій ріг. Ісфахан (поч. XVII ст.)

Башта Оленій ріг. Ісфахан (поч. XVII ст.)

Полювання було улюбленим заняттям перської аристократії, і мисливські вежі, такі як ця, зводилися, щоб відсвяткувати вдале полювання. Бенкети влаштовувалися в основі вежі.

Соборна мечеть. Шираз. Персія (1750-1779 рр..)

Соборна мечеть. Шираз. Персія (1750-1779 рр..)

Мечеть з двома айванами, величезним залом з куполами на кручених кам’яних колонах. Зовні прикрашена монументальним порталом з мозаїчними панелями і рожевими стінами.

Поперечний розріз мечеті султана Баркука. Каїр (початок XV ст.)

Поперечний розріз мечеті султана Баркука. Каїр (початок XV ст.)

У двір з усіх боків відкриваються галереї. На сході знаходиться мечеть з куполом. На заході піднімається мінарет.

План мечеті султана Баркука

План мечеті султана Баркука

Мечеть-ханака султана Баркука симетрична в плані. До мечеті примикають дві усипальниці, приміщення ханаки і школи читання Корану. На заході – два ошатних мінарети. До фасаду примикають фонтани.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *