Статті

Конструкція похилих дахів: їх обов’язкові елементи

Опубліковано: Грудень 7, 2014 1145

Те, наскільки довго прослужить вам дах, залежить від доцільного вибору його конструкції. Вона містить в собі декілька обов’язкових елементів, взаємодія котрих і створює міцний та надійний каркас для всієї будівлі. І якщо хоча б один із цих елементів виготовлений або встановлений невірно, це становить загрозу для всього даху. Тож розглянемо детальніше кожну деталь вашого майбутнього даху.

img3

1) затяжка, 2) кроква, 3) решетування, 4) стійка, 5) мауерлат, 6) підкіс

Каркас або ж кроквяна система

Кожен дах складається з мауерлату, системи крокв та підкосів, котрі, фактично, і є скелетом даху та основою для покрівельного матеріалу.

 • Фактично кроквяна система кріпиться на мауерлат. Сам мауерлат являє собою брус досить таки вагомого перерізу, котрий знаходиться на обох сторонах будинку над його основними стінами. До самих стін мауерлат прикріплений шпильками, металевим проводом або ж болтами. Від стін цей брус ізольований, як правило, рубероїдом або ж будь-яким іншим схожим матеріалом. Це потрібно для того, щоби ваш дах прослужив якомога довше.Дуже важливо міцно закріпити брус, так як саме на ньому будуть базуватися крокви. Товщина мауерлату в середньому 150 мм із меншої сторони.
 • Щодо крокв – то на них полягає особлива функція утримання решетування та розташованої на ньому покрівлі. І тут немає потреби наголошувати, що кроквяна система має бути дуже надійною. Є 2 типи крокв – похилі та висячі.
  img3

  1) затяжка, 2) кроква, 3) прогін, 4) коньковий брус, 5) мауерлат, 6) стійка

  • Якщо конструкція передбачає основні стіни та перегородки, використовують похилі крокви. В такому випадку відстань між прольотами даху складатиме 4-6 м.
  • Якщо відстань є більшою – потрібні додаткові підпори.
  • Такі похилі крокви складаються із 2-х кроквяних ніг, які однією стороною спираються на мауерлат, а іншою – скріплені між собою, або з коньковим брусом ригелем.
  • Такі крокви виготовляються із матеріалу із прирізом не менше 5 см. Рекомендована відстань між кроквами близько 1-1,5 м.

Висячі крокви ж використовують тоді, коли проліт даху становить більше 7 м за відсутності міжстінних перегородок. Якщо ж мова йде про мансарду, наприклад, то тут теж доцільно використати висячі крокви, оскільки перегородки будуть зайвими в такому приміщенні. Як виглядає така конструкція? Фактично, це дві кроквяні ноги, з’єднані між собою горизонтальною затяжкою, яка прикріплена до ніг за участі вертикальної стійки та похилих підкосів.

img3

1) похилі крокви, 2) висячі крокви

Затяжка тут спирається на мауерлат, тому така конструкція не потребує додаткового зміцнення.

Решетування та покриття

1) металочерепиця, 2) контррешетування, 3) решетування, 4) гідроізоляція, 5) карнизна планка, 6) базове решетування, 7) кроква

1) металочерепиця, 2) контррешетування, 3) решетування, 4) гідроізоляція, 5) карнизна планка, 6) базове решетування, 7) кроква

Як вже, мабуть, зрозуміло, решетування розміщується поверх кроквяної системи та є основою для покрівельного матеріалу. Залежно від обраного матеріалу, необхідно вибрати один із 2-х видів решетування:

 • Суцільне решетування монтується у разі вибору рулонних матеріалів, м’якої покрівлі, черепиці або ж іншого одиничного матеріалу. Тут відстань між дошками має бути не більше 10 мм. Таке решетування ліпше робити двошаровим із гідроізоляційною прокладкою. Це захистить дах від вітру та протікання.
 • Розріджене решетування потрібне при виборі листового матеріалу. Тут важливо використовувати брус не менше 2,5 см завтовшки. А відстань між окремими планками решетування не повинна перевищувати 60 см.

Якщо ви хочете продовжити вік своєму решетуванню та всій кроквяній конструкції, доцільно обробити деревину спеціальним просочувальним розчином чи рідиною. Це захистить дерево від шкідників та гниття.

І наостанок важлива порада: ви можете утеплити дах при початку вкладання покрівлі. Тут ідеально підійдуть тверді матеріали типу пінопласту, або ж навіть м’які – такі, як мінеральна вата. Головне тут, аби ви не забули про паро- та гідроізоляційні шари.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *