Статті

Місто

Опубліковано: Жовтень 10, 2013 251

Ранні ісламські будівлі не мали єдиного стилю. Він виник у період правління Фатимідів (969-1171 рр.). Освічені правителі сприяли розвитку науки та мистецтва. З’явилися характерні стрілчасті арки, куполи, склалася певна система кам’яної кладки. Від укріплень фатимідського часу в Каїрі збереглися троє воріт і частини стін XI ст. Всередині міських стін знаходились будинки і палаци, гробниці і кладовища. Вишуканий за своїми формами мавзолей Олджейту в Султанії в Ірані. У 1250 р. владу захопила придворна гвардія – мамлюки. Мамлюкські султани та їх наближені побудували чудові палаци, мечеті, медресе. Вони будували грандіозні ансамблі. Мамлюки правили Єгиптом до 1516р.

План мавзолею Олджейту. Султанія

План мавзолею Олджейту. Султанія

Мавзолей султана Олджейту в Султанії-чудовий приклад ісламської гробниці. Вона восьмикутна у плані, з драбинами з кожного боку і маленькою усипальницею з півдня.

Портал мавзолею Олджейту

Портал мавзолею Олджейту

На цій гравюрі видно залишки сходів, фланкуючих арковий вхід. Арковий портал стає важливою архітектурною деталлю з початку XIV ст.

Поперечний розріз мавзолею Олджейту (бл. 1310 р.)

Поперечний розріз мавзолею Олджейту (бл. 1310 р.)

Товсті стіни цього октогонального залу прорізані нішами і арками галерей. Будівлю завершував карниз на кронштейнах і сталактитах. По кутах стояли вісім мінаретів, що оточували купол. Стіни були декоровані блакитною глазур’ю і алебастровою штукатуркою з розписом. Карнизи самої будівлі і мінаретів були прибрані глазур’ю і різьбленою теракотою.

Ворота Баб-ан-Наср. Каїр (1087-1092 рр.)

Ворота Баб-ан-Наср. Каїр (1087-1092 рр.)

Монументальні укріплені північні ворота Баб-ан-Наср мають дві квадратні вежі і поруч вежу з гвинтовими сходами. Фасади веж розділені на три яруси невеликим виступом цоколя внизу, написом і карнизом вгорі. Другий ярус декорований висіченими з каменю щитами.

Ворота Баб-аль-Футух. Каїр (1087р.)

Ворота Баб-аль-Футух. Каїр (1087р.)

Це другі північні ворота. Їх вежі більш ефектні по формі. Вони закруглені зовні і прикрашені плоскими арочними нішами, а арку проїзду вінчає карниз на консолях.

Куполи гробниць мамлюків. Каїр

Куполи гробниць мамлюків. Каїр

Різні купольні форми (овальна, сферична, пірамідальна), а також орнаменти (зигзаг, геометричні візерунки у формі зірок, рослинні мотиви) можна бачити на цих маленьких купольних гробницях мамлюків.

Некрополь мамлюків. Каїр

Некрополь мамлюків. Каїр

На північ від цитаделі розташувався некрополь, де усипальниці з’єднувалися з мечетями, школами, базарами, лавками, фонтанами. Мамлюкська архітектура любила використовувати колір для прикраси будівель і кольоровий мармур.

Ранні мамлюкські гробниці. Каїр

Ранні мамлюкські гробниці. Каїр

Характерні для раннього мамлюкського періоду ребристі куполи височіють на барабанах над фасадом. Мінарети мали яруси різних форм з відкритими лоджіями. За контрастом, стіни гробниць були плоскими.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *