Статті

Надгробки

Опубліковано: Вересень 10, 2013 284

Найпоширенішим пам’ятником, який ставили над місцем поховання, була надгробна стела. Проте в час еллінізму створювалися і великі надгробні пам’ятники, особливо в Малій Азії, для створення яких запрошували грецьких майстрів. Такі надгробки часто імітували храми. Одним із семи чудес світу був Галікарнаський Мавзолей, будівництво якого було розпочато в 353 р. до P. X. царем Мавсола і його сестрою Артемісіею.

Подіум. Пам'ятник нереїд. Ксанф (бл. 420 р. до P. X.)

Подіум. Пам’ятник нереїд. Ксанф (бл. 420 р. до P. X.)

Подіум – це високий цоколь на якому стоїть храм, в даному випадку, іонічний периптер. Це надгробний монумент. Подіум з усіх боків прикрашений двома рельєфними фризами.

Мавзолей. Галікарнас (бл. 353 р. до P. X.)

Мавзолей. Галікарнас (бл. 353 р. до P. X.)

Слово «мавзолей» походить від надгробки царя Мавсола в Галікарнасі, побудованого Піфіем і Сатиром. Оскільки Мавзолей був зруйнований в XVI ст., то його форма і прикраси є джерелом постійних дебатів. Тут на реконструкції подіум надгробки надзвичайно високий.

План Мавзолею в Галікарнасі

План Мавзолею в Галікарнасі

Існує кілька реконструкцій Мавзолею. За відомостями Плінія, це був прямокутний у плані перистиль з 36 іонічними колонами, можливо, огороджуючими місце поховання, над яким височіла величезна ступінчаста піраміда. Висота будівлі в цілому була колосальною – 140 футів (41 м), включаючи подіум.

Левова гробниця. Кнід (IV ст. До P. X.)

Левова гробниця.
Кнід (IV ст. До P. X.)

Левова гробниця-надгробний пам’ятник, встановлений над могилою воїнів, полеглих у битві поблизу Кніда. Назва надгробки походить від висіченої з мармуру фігури лева – символу мужності, гордості, сили і перемоги. Надгробок має доричні напівколони і ступінчасту піраміду вгорі.

Декоративне оздоблення Мавзолею в Галікарнасі

Декоративне оздоблення Мавзолею в Галікарнасі

Мавзолей був багато прикрашений скульптурою, над створенням якої трудилися кращі скульптори: Скопас, Тимофій, Бриаксис і Леохар. Тут були статуї людей, львів, рельєфні фризи, барельєфи. Завдяки своєму пишному декоративному оздобленню, Мавзолей вважався одним з чудес світу.

Кесони

Кесони

Плоскі стелі грецьких будівель були декоровані кесонами-квадратними або багатокутними панелями. Вони походять від дерев’яної балочної конструкції. Це реконструкція кесонів в перестилі Мавзолею.

Квадрига. Мавзолей у Галікарнасі

Квадрига. Мавзолей у Галікарнасі

Галікарнаський Мавзолей вінчала квадрига – скульптурна група, що складається з колосальних статуй Мавсола і Артемісії, що стоять на колісниці, запряженій четвіркою коней. Фрагмент цієї групи зберігається в Британському музеї.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *