Статті

Неокласицизм Франції

Опубліковано: Грудень 9, 2013 305

Франція була однією з перших країн, де з’явився класицизм як реакція на химерність бароко і рококо. Починаючи з середини XVIII ст., архітектори проектували будівлі, в яких використовувалась класична мова в деталях і прикрасах. Французькі теоретики підійшли до класицизму в дусі раціонального дослідження, і створили теорії походження різних ордерів. Коли ці принципи були застосовані на практиці, були створені будівлі, які відрізняються від своїх класичних попередників. Французи були, крім того, піонерами нового підходу до археологічних розкопок. Жан-Дені Леруа був першим археологом, який опублікував опис будівель античної Греції під романтичною назвою «Руїни найкрасивіших пам’яток Греції».

Фасад малого Тріанона. Версаль (1761-1764 рр..)

Фасад малого Тріанона. Версаль (1761-1764 рр..)

Цей фасад втілював прагнення архітектури до простоти. Тут воно підкреслено використанням стриманого коринфського ордера, і прикрашеними найпростішою ліпниною вікнами. Будівля увінчана балюстрадою без скульптурних прикрас.

Хатина

Хатина

Французькі теоретики першими пояснили походження ордеру від хатини. У працях, опублікованих у середині XVIII ст., вони прирівняли колоди стовпів до колон і припускали, що декорації фризів пішли від з’єднань дерев’яних деталей.

План Пантеону. Париж (розпочато в 1757 р.)

План Пантеону. Париж (розпочато в 1757 р.)

План має форму грецького хреста, з чотирма крилами рівної довжини. Багато архітекторів XVIII ст. вважали, що грецький хрест-найбільш досконала форма храму.

Дах портика. Комеді-Франсез. Париж

Дах портика. Комеді-Франсез. Париж

Дах портика служить також балконом. Це рішення не має прецедентів в римській або грецькій архітектурі і є прикладом французького раціоналізму, який знайшов нове застосування невикористовуваного раніше простору .

Термальні вікна. Комеді-Франсез

Термальні вікна. Комеді-Франсез

Ці вікна знайшли застосування і у французьких неокласичних проектах. В даному випадку, вікна розташовані на фасаді і торцях будівлі.

Поперечний розріз. Пантеон

Поперечний розріз. Пантеон

На цьому поперечному перерізі ряди колон позначають нефи. Контрфорси, які підтримують перетин проходів, зменшені до мінімальних розмірів. Все це нагадує готичну церкву.

Вид з фасаду. Комеді-Франсез. (1787-1790 рр..)

Вид з фасаду. Комеді-Франсез. (1787-1790 рр..)

Зовні будівля покрита рустикальним каменем. Фасад підкреслений восьмиколонним доричним портиком. Масивна простота будівлі типова для стилю французького неокласицизму.

Поперечний розріз купола. Пантеон

Поперечний розріз купола. Пантеон

На розрізі купола видно його унікальну конструкцію. Він являє собою три купола. Середня частина залишається невидимою, але виконує важливу функцію, підтримуючи малий купол.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *