Статті

Неокласицизм в Сполучених Штатах Америки

Опубліковано: Грудень 10, 2013 209

Розквіт неокласицизму в США, який припав на 1780-1860-і рр.. був тісно пов’язаний з політичним статусом молодої республіки. Один з найбільш впливових президентів Сполучених Штатів, Томас Джефферсон (1743-1826 рр..), відіграв важливу роль у тому, що неокласицизм став офіційним стилем Федерації. Сам Джефферсон-архітектор-любитель. Його ранні проекти були результатом академічних досліджень і знаходилися під сильним впливом палладіанства. Після подорожей по Європі і знайомства з працями французьких раціоналістів, які його вразили, Джефферсон зрозумів, що римські і грецькі будівлі є зразками для державних і громадських будівель. Його проект Капітолію у Річмонді став першим в Америці суспільним будинком, який наслідував храмовій архітектурі.

Вид Капітолію. Вашингтон (1792-1817 рр..)

Вид Капітолію. Вашингтон (1792-1817 рр..)

Будівництво будівлі Капітолію у Вашингтоні, де розміщується законодавча гілка американської влади, була найбільшим архітектурним замовленням свого часу. Форма основної будівлі складається з центральної ротонди, увінчаної більш пізіше вражаючим куполом, і двох крил з фронтонами та гігантським ордером.

План Капітолію. Вашингтон

План Капітолію. Вашингтон

На плані дещо зміненому при будівництві, видно центральний корпус і крила, в яких розміщені різноманітні, добре сплановані приміщення, включаючи напівкруглі будівлі Сенату і Палати представників.

Розріз. Капітолій. Вашингтон

Розріз. Капітолій. Вашингтон

Після пожежі 1814р. Капітолій потребував перебудови. Цією можливістю скористалися для створення двох нових «ордерів». Колони біля входу в Сенат мають форму тютюнового листя, в іншій частині будівлі використана форма качана і листя кукурудзи.

Вид Капітолію. Штат Огайо (1830-1861 рр..)

Вид Капітолію. Штат Огайо (1830-1861 рр..)

Тут використано доричний ордер без основ, обраний за його урочистість. У плані будівля прямокутна з восьмиколонним портиком в антах. По периметру будівлі розташовані пілястри.

Вид. Будинок Херсі Дербі-Хауз. Массачусетс (1800 р.)

Вид. Будинок Херсі Дербі-Хауз. Массачусетс (1800 р.)

Ця будівля нагадує будинки, побудовані за тридцять років до цього Робертом Адамом. Тут скопійовані такі мотиви, як глухі арки першого поверху і пілястри на верхньому поверсі.

Ескіз ротонди. Університет Вірджинії. Шарлотсвілл (1821 р.)

Ескіз ротонди. Університет Вірджинії. Шарлотсвілл (1821 р.)

Ротонда – одна з будівель, спроектованих для університету Томасом Джефферсоном. У ній містилася головна бібліотека. Форма взята у римського Пантеону. На малюнку видно, що коло лежить в основі не тільки плану, а й фасаду.

Вид. Джирард Коледж. Філадельфія

Вид. Джирард Коледж. Філадельфія

Будівля, побудована за зразком римського Квадратного будинку в Німі, Франція, прикрашена гігантським коринфским ордером.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *