Статті

Ордерна система: доричний ордер

Опубліковано: Вересень 10, 2013 824

Ордер – певне художньо осмислене поєднання несомих і несучих частин у стійко-балкової системи. Він грав головну роль у пошуках греками пропорційності і краси, а також відрізнявся суворо встановленим складом, формою і взаєморозташуванням частин будівлі. Існувало три ордери: доричний, іонічний і коринфський. Доричний з’явився на землях дорійців – одного з основних грецьких племен – і поширився по материковій Греції та в західних колоніях (Південної Італії та Сицилії), відомих як Велика Греція. Розквіту досяг в середині V ст. до P. X. Лаконічний, мужній, монументальний, він був сприйнятий римською архітектурою.

Характерні риси

Характерні риси

Доричні колони не мають основи, каннеліровані, капітель складається з подушки і квадратної плити. Їх висота з капітеллю варіювалася від чотирьох до шести діаметрів стовбура. Доричний антаблемент складається з архітрава, фриза і карнизу.

Антаблемент

Антаблемент

Антаблемент розташовується над колонами і складається з трьох частин: архітрава (1), фриза (2) і карнизу (3). Карниз сильно виступає вперед, а його нижня плита (4) має нахил назовні, оберігаючи споруду від підтікання дощової води. На нижній поверхні карнизу знаходяться прямокутні виступи-мутули (5). Під мутулами були краплі – гутти (6). Вони також розташовувалися під тригліфами (7).

Дорична капітель

Дорична капітель

Дорична капітель складається з округлої подушки, званої ехін, та лежачої на ній квадратної плити – абаки. Нижня частина ехіни прикрашалася врізаними профільованими пасками, а капітель відокремлювалася від стовбура горизонтальними врізами – гіпотрахеліонами.

Тригліфи і метопи

Тригліфи і метопи

Доричний фриз складається з тригліфів і метоп. Тригліфи – це вертикальні прямокутники встановлені над кожною колоною і інтерколумнієм. Їх поверхня оживлялася двома вертикальними врізами в центрі (гліфи) і двома полугліфами. Між тригліфами розташовувалися майже квадратні метопи, часто багато оздоблені.

Антефікс

Антефікс

Антефікс

Антефікс

Архітектурна прикраса з мармуру або теракоти, розташована по краю даху у вигляді пальмети або орнаменту (знизу праворуч). Ілюстрація знизу показує сіму і акротерії у формі грифона.

Меандр

Меандр

Орнамент, який зазвичай використовувався в грецьких храмах, нагадує лабіринт.

Каннелюри і грані

Каннелюри і грані

Доричні колони покривалися вертикальними жолобками, зканнелюрами, яких зазвичай було двадцять. У доричному ордері вони врізалися не надто глибоко, утворюючи гострі грані.

Сіма

Сіма

Сіма – це ринва, утворена крайньою черепицею покрівлі. Вона йшла по верху карниза. Доричні і іонічні храми часто мали стік для дощової води у вигляді левових голів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *