Статті

Ордерна система: іонічний ордер

Опубліковано: Вересень 10, 2013 655

Іонічний ордер, мабуть, виник одночасно з доричним, але остаточну свою форму набув лише до середини V ст. до P. X. Цей стиль домінував у іонійських землях, на узбережжі Малої Азії і на Егейських островах. Форми іонічного ордера були набагато менш регламентовані, ніж доричного. Спочатку доричний і іонічний ордери були розповсюджені в тих районах, звідки вони походять, але з часом обидва стилі змішалися в одній будові-Пропілеях в Афінах (437 – 431 рр.. до PX). Через сторіччя з’явився шедевр іонічного ордера – храм Афіни Поліади в Прієне (близько 340 р. до PX). Головними рисами іонічного ордера були легкість пропорцій, витонченість більш розчленованих форм, широке застосування декору. Вітрувій вбачав у іонічному ордері наслідування елегантної жіночої краси.

Іонік

Іонік

Один з найпоширеніших іонічних орнаментів яйцевидної форми.

Характерні риси

Характерні риси

Іонічні колони, на відміну від доричних, завжди встановлювалися на базу. Капітель мала подушку з двома волютами (завитками) і підтримувала антаблемент, значно легший, ніж у доричному ордері.

Перлинник

Перлинник

Інший орнамент, характерний для цього ордера, перлинні (намиста). Він часто прикрашав капітель.

Антаблемент

Антаблемент

Іонічний антаблемент спостерігався в IV ст. до P. X. і складається з двох частин: архітрава і карниза. Архітрав розділений на три смуги, фасції, що нависають одна над одною. Між архітравом і карнизом розташовувався пояс зубчиків, або «сухариків» (дентікул). Вінчаюча частина – сіма – багато прикрашена орнаментом.

Каннелюри

Каннелюри

Каннелюри іонічних колон (їх зазвичай було двадцять чотири) глибші, ніж доричних. Вони відділялися вузькими смужками – «доріжками».

Аттична база

Аттична база

Другий варіант іонічного ордера отримав свій розвиток в Аттиці в VI – V ст. до Р. X. Він складається з двох опуклих частин і увігнутої-скоції, між ними.

Волюта

Волюта

Волюта – завиток, що прикрашає іонічну капітель. Вона нагадує спіраль раковини або нерозпустившусь папороть. Волюта з’явилася ще в еолійських капітелях. Кругла центральна її частина називається оком.

Капітель

Капітель

Іонічна капітель складається з прямокутної абаки, розташованої під архітравом, подушки з волютами і ехіна. Абака і ехін зазвичай покриваються орнаментом, що складається з ов, або іоніком.

Анфемій і пальмети

Анфемій і пальмети

Анфемій – рослинний орнамент, розташовувався широкою смугою між закінченням каннелюр і капітеллю. Пальмети-стилізовані листя пальми – поширений мотив, часто зустрічається в грецьких храмах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *