Статті

Основні поняття

Опубліковано: Грудень 12, 2013 254

Коріння пейзажного, або живописного, стилю лежить в романтизмі ХVІІІ ст. Цей стиль іноді називають також стилем Регентства або георгіанським. Спочатку цей термін використовували для позначення будь-якої будови або штучного ландшафту, які нагадують композиції таких художників XVII ст., як Клод Лоррен, Нікола Пуссен і Сальватор Роза. Потім, приблизно в 1795 р., цей стиль був визначений як естетична категорія теоретиком ландшафтної архітектури Ювдейлом Прайсом і вченим-любителем Річардом Пейном Найтом. Розпочате Найтом в 1772 р. будівництво Даунтон-Касла в Герефордширі, з його неправильними асиметричними формами, які нагадують середньовічний замок і сучасними для того часу інтер’єрами, ознаменувало початок нового архітектурного руху. Для створення ефекту мальовничості використовували деталі будь-яких стилів, а іноді і поєднання двох або декількох стилів. Існувало безліч видів пейзажного стилю, архітектор Джон Неш охопив їх усі – від грандіозних заміських будинків, розташованих серед «природного» ландшафту, до невеликих котеджів і міського планування.

Вілла

Вілла

Вілла являла собою будинок, часто зі службовими спорудами, живописно розташованими серед нерегулярного парку. І вілла, і її оточення повинні були складати гармонійне ціле, іншими словами-мальовниче видовище. Типовими для цього стилю були продуманий підхід до будинку і дерева, які створювали пасторальну сценку.

Нерегулярність і різноманітність

Нерегулярність і різноманітність

Як видно на плані першого поверху, нерегулярність поширювалася і на розташування кімнат. Різноманітність проявлялася в розмірах кімнат. Обидві ці риси були відображені в зовнішньому вигляді будинку, в тому числі і в силуеті.

Готичний стиль

Готичний стиль

Вважалося, що готична архітектура може посилити пейзажний, або романтичний, ефект, який створюється силуетом будівлі. Використовувалися такі готичні деталі, як загострені стрілчасті вікна.

Італійський стиль

Італійський стиль

Багато пейзажних будівель було побудовано в італійському стилі. Часто вони мали вежу (в даному випадку-квадратного перетину), крила, розташовані під прямим кутом, лоджії, балюстради і арочні вікна.

Бутафорські замки

Бутафорські замки

Шотландські замки Кальзен-Касл в Айрширі та Сетон-Касл в Іст-Лотіані були спроектовані Робертом Адамом приблизно в 1779 р. Для цих будівель, які іноді називають «бутафорськими замками», характерні відверта масивність форм, ефектне розташування – все це створює романтичну привабливість. Ці замки є результатом фантазії – що само по собі було істотною рисою стилю.

Замковий стиль

Замковий стиль

Для цього стилю характерні зубчасті стіни, башти, неправильний розподіл масивних форм. Замковий стиль був одним з найпопулярніших в архітектурі.

Пейзажний стиль в місті

Пейзажний стиль в місті

У місті пейзажний стиль створювався за допомогою сценографічних ефектів. Будинки розташовані не рівно, деякі зрушені назад, інші залишаються на лінії вулиці. Красиві арки з’єднують ряди будинків. На малюнку видно, як дерева та кущі зм’якшують міську архітектуру.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *