Статті

Основні види скатних дахів

Опубліковано: Грудень 8, 2014 1296

Найчастіше в індивідуальному будівництві використовують саме скатні дахи. Чому? Їх переваги детально розписані в оглядовій статті про дах. Це більш традиційне та кліматично обумовлене для нашої місцевості архітектурне рішення. Вам не страшний сніг та дощі, ви маєте величезний вибір матеріалів для покрівлі та й дизайнерам тут буде, де розгулятися, бо ж видів скатних дахів досить таки багато. Вам потрібно лише зупинитися на тому варіанті, котрий підходить по бюджету та вимогам будівництва.

 • За кількістю схилів такі дахи розрізняють на односкатні (більше характерні для господарчих будівель), двоскатні та багатоскатні.

Відповідно, самі схили можуть бути пологими (10-20 градусів) та досить крутими (60-70 градусів), хоча, зазвичай обирають щось середнє – в межах 35-40 градусів, або ж міксують схили – наприклад, в мансардних дахах.

Як обрати? Залежить від вибору матеріалу, знову ж таки клімату – вам потрібно враховувати міцність кроквяної конструкції. Бо ж, відповідно, сніг не затримається на даху, зі схилами більше 60 градусів, відповідно, навантаження на крокви буде нульовим. Тоді як на пологих дахах таке навантаження часто перевищує вагу самої конструкції даху. Зважайте на це.

І ще такий момент – обдумайте заздалегідь, чи будете використовувати приміщення під дахом – мансарда, чи горище, наприклад. Це теж впливає на вибір конструкції.

Які ж є види скатних дахів?

 1. Односкатний дахОдноскатний дах – має лише одну похилу поверхню над усім будинком. Такий дах кладеться на 2 стіни, котрі мають різну висоту. Це економна та надійна конструкція. Найчастіше її використовують для господарчих приміщень.
 2. Двоскатний дахДвоскатний дах – найпопулярніший вид для малоповерхових будинків. Міцний, надійний та не затратний. Являє собою 2 схили, котрі з’єднані між собою в конику та спираються на основні стіни. Площина між ними називається фронтоном, в ній можна розміщувати вікна. Для такого даху можна використовувати будь-які матеріали.
 3. Вальмовий (4-х скатний) дахВальмовий (4-х скатний) дах – тут все просто: зі сторони фасадів маємо трапецієподібні схили, а з торців – трикутні. Всього 4 схили. Фронтонів в такому даху немає, а вікна для горища вирізаються прямо в схилах. Трикутні площини називаються вальмами. Такий дах є дещо економним, бо потрібно менше матеріалів на стіни будинку. Але вам знадобиться складна конструкція крокв.
 4. Напіввальмовий дахНапіввальмовий дах – як зрозуміло із назви, це різновид вальмового даху. Тут фронтон двоскатного даху завершується маленькою вальмою. Її обтічна форма захищає коника двоскатного даху від поривів вітру. Відповідно, якщо у вашій місцевості вітри часті гості, то задля уникнення зриву коника даху, варто використовувати таку форму конструкції.
 5. Багатощипцевий дахБагатощипцевий дах – оригінальна конструкція, яка може складатися з досить великої кількості схилів. Найчастіше вона використовується в приватних будинках із багатьма рівнями та поверхами, з декількома горищними приміщеннями, мансардами тощо.
 6. Шатровий дахШатровий дах – зовні нагадує піраміду, але має в основі прямокутник. Це фактично 4 трикутних схили, котрі сходяться вершинами в одній точці. Тут відсутні фронтони і коник, що дозволяє економити матеріал. Але є і мінус – складність кроквяної системи. Найліпший варіант – якщо в основі лежить квадрат.
 7. Пірамідальній дахПірамідальній дах – використовується для будинків, котрі мають велику кількість стін та багатогранну форму. Часто їх обирають для дзвіниць чи башт релігійних споруд. В приватному будівництві – для альтанок, чи літніх кухонь
 8. Ламаний чи мансардний дахЛаманий чи мансардний дах потрібен вам, якщо ви хочете облаштувати горище під житлове приміщення. Такая конструкція складається з двох ламаних схилів. Зверху – починаючи від коника, вони похилі, а від перегину – круті. Цей дах дозволить вам значно збільшити простір в будинку. Але це досить складна конструкція та й виглядає дещо застаріло. Проте це можна виправити модернізуючи її вікнами, снігозатримуючими елементами, системами водостоку тощо. Це впливатиме не лише на зовнішній вигляд, але і на термін експлуатації такого даху.
 9. Купольний дахКупольний дах – класичний дах церковних будівель. Традиційні «бані» на храмах – приклад купольного даху. Він використовується, як і конусоподібний на круглих конструкціях. Але цей різновид набагато складніший для монтажу – тут потрібні округлі деталі та й матеріал для покрівлі обрати буде складно. Якщо ви захочете використовувати м’яку покрівлю, то вам доведеться спробувати надати округлої форми і листковому матеріалу суцільного решетування. А це досить складно.
 10. Конусоподібний (конічний) дахКонусоподібний (конічний) дах – такий варіант використовується лише в будівлях, котрі мають круглу форму. Пам’ятаєте малюнки башт старих замків? Це і є класичний приклад конусоподібного даху. Найчастіше така конструкція закінчується шпилем. Для зведення подібного даху можна використовувати велику кількість прямих крокв та дугоподібні планки решетування. Це одна з найскладніших конструкцій, бо ж містить багато розжолобків та ребер.

При виборі виду скатного даху, враховуйте всі особливості монтажу, так як заощадивши, наприклад, на матеріалах, ви можете заплатити ще більше бригаді робітників, яка візьметься за зведення складної конструкції. І, звичайно, ж пам’ятайте про гармонію зовнішнього вигляду вашого будинку, вибирайте дах, який прикрасить ваше житло, а заодно і подарує вам пару додаткових квадратних метрів, наприклад.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *