Статті

Пантеон. Рим

Опубліковано: Вересень 14, 2013 184

Пантеон посів особливе місце в римській і світовій архітектурі. Він побудований приблизно в 118-128 рр.. Адріаном на місці старого Пантеону, зведеного консулом Марком Агріппой, але перевершував його за розмірами і зовнішнім виглядом. Храм був присвячений всім богам і повторював круглу форму старого Пантеону, що, мабуть, можна пояснити бажанням зберегти спадкоємність традицій. Цікаво, що на портику був збережений напис з храму Агріппи. Один з найвидатніших будівель часів античності. Він був зведений на Марсовому полі і був своєрідною противагою Колізею. У 609 р. Пантеон був перетворений папою Боніфацієм до церкви

Інтер'єр

Інтер’єр

В інтер’єрі домінує півсфера грандіозного куполу. У вищій його точці знаходився отвір – опайон, через який просочувалося світло.

Зовнішній вигляд

Зовнішній вигляд

Храм складається з трьох частин: купольної ротонди, примикаючого до неї прямокутного портика і перехідної частини між портиком і ротондою. Стіни в нижній частині, мабуть, були вкриті мармуром, а у верхній-оштукатурені. Купол покривала позолочена черепиця.

Римський декор

Римський декор

В оздобленні інтер’єру Пантеон відображає типово римську виразність. Це результат використання бетону, що дає більше свободи в організації внутрішнього простору і дозволяє створювати будівлі значних масштабів.

Розміри та пропорції

Розміри та пропорції

Купол Пантеону перевершує за розмірами всі подібного роду конструкції не тільки давнини, але і Середніх віків, і Відродження, аж до XIX ст. Його діаметр – 141 фут (43 м) – рівновеликий його висоті, що складає половину висоти всієї будівлі, співвідношення, рекомендоване Вітрувієм.

План

План

Круглий периптер з глибоким портиком з вісьмома колонами по фасаду. Ще вісім колон розташовані в два ряди по чотири в портику. Вони підтримують двосхилий дах. Фронтальну осьову орієнтацію надавав храму колонний прямокутний двір.

Кольоровий мармур

Кольоровий мармур

Стіни багато прикрашені кольоровим мармуром, що відображало зростаючий інтерес до дорогих матеріалів. Нижній ярус стін прикрашений колонами і пілястрами коринфського ордера, другий ярус являє собою аттик, розчленований пілястрами.

Конструкція

Конструкція

Великі ніші перекриті потужними цегляними арками, що з’єднують пілони та створюють безперервну кільцеву опору для купола. Більш дрібні арки є додатковою системою опор. Купол відлитий з бетону, склад якої змінюється залежно від висоти: в нижніх частинах наповнювачем служить тверда травертинова крихта, у верхніх – крихта туфу та легкої пемзи.

Кесони

Кесони

Кесони були відлиті разом з бетонним куполом, вони зменшують його вагу, покриваючи поверхню п’ятьма рядами. Зменшення їх розмірів у напрямку до опайону створювали ілюзію більшої висоти і легкості.

Екседра

Екседра

Вхід в Пантеон фланкирован двома напівкруглими нішами екседрами з колонами і напівколонами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *