Статті

Пізня імперія

Опубліковано: Вересень 15, 2013 286

За імператора Костянтина відбулися дві важливі події, які змінили хід подальшого розвитку архітектури Риму. У 313 р. імператор визнав християнство і сам став християнином, а в 330 р. він зробив Константинополь своєю столицею. Все зростаюча загроза з боку північних племен, політична нестабільність призвели до зниження будівельного рівня. У технічному відношенні конструкції стали простішими, непоодинокими були випадки розбирання постарілих будівель і вторинне використання їх каменю, колон, деталей, рельєфів. Різьблення по каменю вже не було настільки вишуканим і складним. Але були й винятки, наприклад конструкція стін Аврелія навколо Риму. Імператор Максценцій навіть побудував для себе нову віллу та іподром поруч з Аппієвою дорогою. Пізня імперія (306-340-і рр..) стала переходом від Риму до Візантії.

Бічні відсіки. Базиліка Максенція

Бічні відсіки. Базиліка Максенція

Три бічних відсіки з кожного боку центрального нефа служать контрфорсами, які утримують розпір важкого склепіння.

Хрестові склепіння базиліки Максенція

Хрестові склепіння базиліки Максенція

Центральний неф базиліки (80 х 25 м, висотою 35 м) був перекритий трьома бетонними хрестовими склепіннями. Він спирався на масивні стовпи і склепіння поперечних нефів.

Базиліка Максенція. Рим (307-312 рр..)

Базиліка Максенція. Рим (307-312 рр..)

Базиліка була розпочата Максенціем та закінчена Костянтином, при якому вхід перенесений у середину довгої сторони, що викликало прибудову навпроти нього апсиди.

Цегла

Цегла

Застосовувана з часів Августа цеглу використовували в якості прокладок в бетоні і як облицювальний матеріал. Бетон став переважним будівельним матеріалом у пізній імперії. Камінь майже не використовували, крім як у тріумфальних арках.

Арка Костянтина: остання тріумфальна арка

Арка Костянтина: остання тріумфальна арка

Арка була споруджена на честь перемоги Костянтина над Максенціем. Це остання тріумфальна арка, побудована в Римі. За формою вона нагадує арку Септимія Півночі, але більш ясно організована.

Порта Нігра. Трір (поч. IV в.)

Порта Нігра. Трір (поч. IV в.)

Порта Нігра – міські ворота в Трірі в Німеччині. Вони замкнуті між двома чотириповерховими вежами. Над двома проїздами воріт проходила двоповерхова галерея.

Рельєф. Рим (312-315 рр..)

Рельєф. Рим (312-315 рр..)

Рельєфи арки Костянтина частково взяті зі старих пам’ятників I-II ст. Скульптура часу Костянтина грубіша, ніж рання. Можливо, це результат втрати навичок, так як камінь тепер використовували все менше і менше.

Кампо-Ваччіно. Рим

Кампо-Ваччіно. Рим

Після перенесення Костянтином столиці в Константинополь, Рим був приречений на занепад. Його прославлені пам’ятники поступово руйнувалися, а на його площах пасли корів, таким чином, стародавній Рим став відомий як Кампо Ваччіно, «Коровій луг».

Мавзолей Костянтина (бл. 350 р.)

Мавзолей Костянтина (бл. 350 р.)

Імператор Костянтин побудував у Римі мавзолей для своєї дочки Констанци. Барабан купола прорізаний вікнами й опирається на внутрішнє подвійне кільце колонад.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *