Статті

Походження неокласицизму

Опубліковано: Грудень 8, 2013 186

Неокласицизм частково був реакцією на бароко і рококо, спробою повернути архітектурі класичну чистоту, втрачену бароко. Хоча термін «неокласицизм» з’явився тільки в кінці XIX ст., сам стиль був широко поширений вже починаючи з середини XVIII ст. В основі неокласицизму лежало свідоме дослідження, і він розвинувся під впливом чотирьох чинників: археології, книг, романтизму і конструктивної чистоти. Вивчення античних будівель перетворилося на справжню археологічну лихоманку. Тома гравюр зображували романтичні руїни. Простота грецьких будівель сприяла появі проектів, в яких прикраси відсутні або були скорочені до мінімуму.

Фрагменти римських колон

Фрагменти римських колон

Ці фрагменти – приклади еклектичної римської архітектури, яку відтворювали неокласичні будівлі. Хоча в їх основі лежить коринфський ордер, класична мова використовується тут досить вільно: в капітель лівої колони введені скульптурні зображення жінок і зброї, на правій кінь галопує серед листя аканта.

Арка Костянтина. Рим

Арка Костянтина. Рим

Джованні Баттіста Піранезі, художник і архітектор XVIII ст., опублікувавши альбоми гравюр, зробив багато римських будівель доступними до уваги широкої публіки. На цій гравюрі зображена напівзруйнована Арка Костянтина.

Трофей Октавіана Августа

Трофей Октавіана Августа

Трофей Октавіана Августа (зображення обладунків та зброї) був поширеним римським декоративним мотивом. Він був підхоплений архітекторами XVIII ст., які використовували його для вестибюлів. У цьому контексті він нагадував про середньовічний звичай розміщення в залах зброї на випадок нападу.

Храм в Баальбеку. Ліван

Храм в Баальбеку. Ліван

Тут видно звичайне для археологічних досліджень того часу поєднання романтизму та акуратності. Всі деталі в точності відтворені, але будівля зображена в зарослі.

Храм на Ілісі. Афіни

Храм на Ілісі. Афіни

Іонічний храм на Ілісі – одна з грецьких споруд, які надихали архітекторів XVIII-XIX ст. Простий фасад храму з чотирма колонами повторений у багатьох церквах по всій Європі.

Іонічний ордер. Храм на Ілісі

Іонічний ордер. Храм на Ілісі

На цій гравюрі показані основа, фриз, колони і антаблемент іонічного ордера, які використані в храмі на Ілісі. Такий детальний розбір говорив про те, що кожен з елементів міг бути взятий і використаний окремо.

Фриз. Храм в Пальмірі. Сирія

Фриз. Храм в Пальмірі. Сирія

Тут кінь зображений в центрі квіток. Археологи виявили, що ордер змінювався від будови до будови, а не слідував раз і назавжди встановленій формі.

Реконструкція житлового будинку

Реконструкція житлового будинку

У своїй реконструкції примітивної хатини, французький теоретик Марк Антуан Аожьє довів до логічного кінця ідею конструктивної простоти, показавши, як ордер пішов від стійко-балкової конструкції, яка використовувалась в хатині.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *