Статті

Покрівля: як не помилитися при виборі матеріалу

Опубліковано: Грудень 13, 2014 302

Як при будівництві, так і при ремонті варто дуже уважно ставитися до вибору матеріалу для покрівлі. Одразу уявіть собі, що вам потрібно: надійність, простота в догляді, сучасний вигляд чи данина традиції? Зважте свій бюджет, орієнтуючись на потреби та не відмовляйтеся від консультації спеціалістів, вони точно підкажуть всі тонкощі конструкції самої покрівлі та матеріалу, який належним чином підійде саме вам. Не варто поспішати, бо ж обирати є із чого.

На що звернути увагу в першу чергу:

Звісно, естетичний вигляд вашого даху – річ важлива, так, він мусить гармонійно доповнювати зовнішній ансамбль усього будинку, відповідати вашим задумам, але він не є головним, як не дивно. Найвагоміша деталь при виборі матеріалу – не колір чи його ексклюзивність, а його вага. Про це вже йшлося детальніше в статі про конструкцію даху. Чому брати до уваги вагу? Відповідь проста: не кожні стіни, фундамент та й самі крокви витримають вашу покрівлю. Наприклад, натуральна керамічна черепиця може важити до 60 кг/м² – не така вже й легка «ноша» для вашого будинку, чи не так?

Найпопулярніші матеріали та їх переваги:

Щоби ви собі чітко уявляли, що ж таки обрати, розглянемо основні та найпопулярніші види покрівельних матеріалів.

 1. М’яка покрівля – ідеальний варіант для складного даху, якщо у вас незвичайний дизайн та простими схилами не обійдеться. Вона гнучка, міцна, досить вологостійка, має чудові антикорозійні та протигрибкові властивості, чудово поглинає шум та зберігає тепло.

  • Бітумна черепиця

   Бітумна черепиця – найпопулярніший вид м’якої покрівлі. Це досить гнучкі пластини скловолокна чи склополотна, просочені модифікованим бітумом. Ви можете обрати будь-який колір, так як на цей матеріал зверху накатують або ж наплавляють кольоровий мінеральний гранулят. Види такої покрівлі теж можуть бути різні: і прямокутник, і шестикутник, і хвиля тощо. Окрім того, можна імітувати текстури: класична черепиця, чи, наприклад, зістаріла, вкрита мохом поверхня.

   Це досить легка покрівля – 8-10 кг/м² і вигідна: відсоток відходів під час монтажних робіт складає близько 1%. Єдиний недолік – вам необхідне рівне, суцільне, сухе та чисте решетування (а це вже додаткові витрати), але разом із тим це гарантує чудову звукоізоляцію. Прослугує вам такий дах не менше 25 років.

  • астики різних видів

   Мастики різних видів можуть бути горячими чи холодними. Гарячі, наприклад, дуже швидко стають твердим, що дійсно зручно. Це фактично однорідно-монолітне покриття. Часто до нього додають барвник, щоби отримати необхідний колір. Щоби мастика була міцнішою її можна армувати склополотном чи сіткою. Головна перевага такої покрівлі – відсутність будь-яких стиків чи швів.

   Важливий момент: необхідно дуже ретельно слідкувати за тим, аби покрівля була прокладена рівномірною товщиною та без жодних ущільнень та розривів.

  • Полімерні мембрани

   Полімерні мембрани дуже популярні на європейському ринку. Це м’яка рулонна покрівля різних видів – полівінілхлоридна, термопластична, поліолефінова, з синтетичного каучука тощо. Це дуже міцні матеріали, еластичні, морозостійкі, їм не страшне сонце, атмосферні впливи та навіть окислення. Окрім усього – виробники, як правило, дають 50-річну гарантію на таку покрівлю. Можна підібрати фактично будь-яку ширину рулонів, що зручно при великих габаритах будівлі.

  • Рулонні матеріали

   Рулонні матеріали – найдешевший і найпопулярніший в цій групі рубероїд. За його основу беруть покрівельний картон, котрий просочують бітумом. З обох сторін основа покривається шаром суміші твердого бітума та мінерального наповнювача. Зовнішня частина всього рулону в довершення може покриватися спеціальним порошком. Як правило, років 5 ви можете не турбуватися за свій дах, але рубероїд, порівняно із іншими матеріалами не може похизуватися довговічністю.

   Зараз все більше до його основи додають склополотно чи поліефірну тканину. Але ліпший варіант – рубемаст або єврорубероїд, вони мають в своєму складі більше бітума та є набагато надійнішими.

   Усі рулонні матеріали доцільно використовувати при куті схилів 45 градусів. За таких даних, матеріал гарантує відмінну водостійкість. Використовують їх і на пласких дахах. Як правило, полотна покрівлі постачаються в рулонах, завтовшки 1 м, а ширина може бути різною в межах 1-6 мм.

 2. Ондулін або ж єврошифер

  Ондулін або ж єврошифер – це міцний, еластичний, легкий (вага листка не більше 6 кг) та довговічний матеріал. Має бітумно-полімерну основу. Він прослугує вам дуже довго, як правило, не менше 30 років. Підходить для абсолютно всіх типів дахів. Окрім того, може похизуватися натуральними компонентами в своєму складі, що безпечно і навіть корисно для здоров’я. Змонтувати таку покрівлю можна навіть самостійно без залучення спеціалістів, що значно зекономить ваш бюджет. А до всіх плюсів – має широку кольорову гаму.

 3. Шифер

  Шифер – досить дешевий матеріал. Важчий за свого європейського брата (вага від 7 до 14 кг/м²). Він виробляється із цементного каменю, який армують тонкими листками азбесту. Раніше така покрівля була дуже популярною, зважаючи на простий монтаж та досить великий термін придатності (його реальна часова придатність – 25 років). Але головний мінус – шифер з часом стає крихким. В результаті важкий сніг може проламати вам дах. І варто згадати про те, що від сонця та атмосферних явищ він темнішає, що не додасть шарму вашій будівлі.

 4. Металочерепиця

  Металочерепиця – мабуть, найпопулярніший матеріал в приватному будівництві. Її отримують в результаті прокатування холоднокатаної гарячеоцинкованої сталі. Зверху ж вона вкрита кольоровим полімером. Такі сталеві листки проходять довгу підготовку та стійкі до корозії. Металочерепиця значно легша за традиційну (вага близько 5 кг/м²), а зовні вони досить подібні. Це надійний та зручний для монтажу матеріал. Як правило, гарантія на металочерепицю не менше 15 років, але, як показує досвід, вона прослужить вам набагато довше.

 5. Керамічна черепиця

  Керамічна черепиця – це традиційний вид покрівлі, котрий зараз більше вважається елітним. Є величезна кількість різновидів такої черепиці – щонайменше їх нараховують 14. Звісно, те, що до нас дійшли будівлі, ще за часів древніх Греків, де зберігся подібний дах, засвідчую, ще дуже надійний матеріал. Його безсумнівні плюси – це натуральність, естетичний вигляд, міцність (як мінімум 100 років гарантії), стійкість до впливів зовнішніх факторів (навіть пожеж).

  Але варто наголосити, що окрім високої ціни, вам доведеться зіштовхнутися із необхідністю побудувати міцний каркас даху, бо така черепиця має велику вагу – до 60 кг/м².

 6. Цементно-піщана черепиця

  Цементно-піщана черепиця – дешевша за керамічну та може сміливо їй конкурувати. Вона дещо легша – близько 40 кг/м². але така ж довговічна. ЇЇ отримують в результаті прокату напівсухої суміші з портландцементу, кварцового піску, води та лужних пігментів.

 7. Полімер-піщана черепиця

  Полімер-піщана черепиця – легша за всі інші різновиди (вага 20-25 кг/м²). Цей матеріал дуже стійкий до перепадів температур, міцний, не такий крихкий, як кераміка, довго зберігає свій колір.

 8. Металопрофіль (профнастил)

  Металопрофіль (профнастил) – це прокатаний лише в повздовжньому напрямку сталевий листок. Він може бути як оцинкованим, так і з полімерним покриттям. Це бюджетний вид покрівлі, котрий найдоцільніше використовувати в господарчих будовах (наприклад, гаражі). Він досить естетично виглядає та не потребує додаткового декоративного покриття. Надійний, стійкий до механічних пошкоджень та температурних перепадів.

 9. Фальцева покрівля

  Фальцева покрівля – її виготовляють із різних видів металів – найчастіше це цинк, мідь та сталь. Залежно від використаного металу може потребувати періодичного перефарбування. Її виготовляють, як правило, прямо на об’єкті, рівно спускаючи по схилах даху. Вона легка, зручна для монтажу та довго зберігає свої властивості.

 10. Керамопласт

  Керамопласт – це фактично новий матеріал, який набув популярності через свою екологічність. Зовні він може імітувати будь-яку текстуру та покриття: шифер, черепицю тощо. Легкий та дуже міцний, але разом із тим гнучкий. А значить – монтаж буде доволі простим, а конструкція даху не вимагатиме важких крокв. Покривається фарбою, яка стійка до температур та сонячних променів. Виробники гарантують, що цей матеріал прослугує вам не менше 55 років.

Вибір буде легшим, ніж вам здається. Головне виділіть собі ключові пункти: термін придатності матеріалу – на скільки років ви розраховуєте, ціну, вагу – з огляду на загальну конструкцію даху, та стійкість до зовнішніх впливів. І ваш дах виправдає всі ваші сподівання!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *