Статті

Помпеї

Опубліковано: Вересень 13, 2013 187

Спорудження Помпей датується III ст. до P. X. Він розташований у Південній Італії. У 63 р. він був пошкоджений землетрусом, а в 79 р. був засипаний товстим шаром попелу після виверження Везувію. Розкопки, що почалися в кінці XVIII ст., розкрили раннє римське поселення, надзвичайно багате архітектурою. Будинки, пам’ятники залишилися недоторканими. Уцілілі будівлі – те, що збереглося від самих ранніх римських споруд, таких як базиліка або терми. Південь Італії знаходився під сильним впливом грецького мистецтва, і Помпеї – не виняток. Мода на грецький стиль прослідковується в оздобленні будинків заможних людей.

Атріум

Атріум

Атріум – обширний двір у центрі будівлі. Він мав перекриття з квадратним отвором в центрі, через який в басейн стікала дощова вода. Залежно від конструкції перекриттів відрізнялося кілька видів атріуму. Коринфський був найсвітліший, тому що велика кількість колон дозволяла розширити отвір в даху.

Тосканський атріум

Тосканський атріум

Тут відчувається розкіш, в якому жили заможні люди. Стелі і стіни були прикрашені фресками, підлоги часто прикрашалися мозаїкою.

Домус (II ст. до P. X.)

Домус (II ст. до P. X.)

Італійський домус має етруське походження. Він складався з кімнат, згрупованих навколо атріуму – внутрішнього двору. За атріумом часто знаходився перистиль. У будинку Панси він складався з шістнадцяти іонічних колон з басейном в центрі. Фасад, що виходить на вулицю, здавався в оренду.

Базиліка

Базиліка

Можливо, базиліка походить від грецької стої, яку з часом перекрили. Базиліки були діловими центрами. У цю базиліку в Помпеях входили з торцевого боку, всередині був майданчик для публічних виступів.

План будинку

План будинку

Римський будинок був симетричним в плані. Головним приміщенням був піднятий на одну-дві сходинки зал-таблінум, який служив для ділових занять голови сім’ї та прийому ним клієнтів. По боках від таблінума знаходилися кімнати і коридори.

Стабіанські терми (II ст. до P.X)

Стабіанські терми (II ст. до P.X)

Це самі ранні зі збережених терм, але в них вже присутні всі основні риси пізніх терм, включаючи палестру і басейн. У них були окремі приміщення для чоловіків і жінок, зі своїми аподітерієм (роздягальнею), тепідаріяєм (теплою кімнатою) і кальдарієм (гарячої лазнею). Бані опалювалися жаровнями. Фригідарій (холодна лазня) для чоловіків перекритий найбільш раннім з відомих бетонним склепінням.

Декоративне оздоблення стін

Декоративне оздоблення стін

У ранній період в будинках стіни були покриті штукатуркою і пофарбовані. Пізніше на стінах з’явилися розписи. Перший помпеянський стиль виник бл. 200-90 р. до P. X. Настінні розписи імітували архітектурні членування. Другий помпеянський стиль (бл. 70-15 рр.. до P.X) в основному представляв собою зображення колонад, за якими виднівся пейзаж.

Перистиль

Перистиль

Перистиль – це внутрішній двір з колонадою. Колонада оточувала сад, часто прикрашений фонтаном або скульптурою. У зовнішніх стінах будинків вікон майже не було, тому світло надходило в основному через перистиль і атріум.

Фрески і склепіння

Фрески і склепіння

Тепідарій помпеянських терм (бл. 100 р. до P.X) дає уявлення про внутрішнє убрання. Стіни були прикрашені фресками і перекриті циліндричним склепінням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *