Статті

Про Стрижавку з історії

Опубліковано: Травень 26, 2014 2847
Герб містечка Стрижавки початку XVII ст.

Герб містечка Стрижавки початку XVII ст.

Ситниця і Сабар як міста були пращурами сучасної Вінниці. За 4 км вниз по течії Південного Бугу, неподалік від гирла річечки Вишенька, на крутому лівому березі 1362 року була заснована фортеця «Вьно» (посаг, придбання, подарунок). Вона поклала початок Вінниці, що виникла через 138 років від загибелі городищ Ситниці і Сабару.

Навколо Вінниці ще далеко раніше за неї, виникли різні старовинні поселення, яким сягає більше як 800 років.

До таких поселень відносять Стрижавку, Хмільник, Іванів, Мізяків, Немирів, Брацлав, Вишню (Старе місто Вінниці) та інші.

Стрижавку було засновано:

 • за легендами, переказами та археологічними розкопками Стрижавка була заснована 6-7 липня 1202 року (в силу традиційних древніх вірувань) в час найвищого сонцестояння, або свята Івана Купала. Є й інші міркування: день народження Стрижавки відзначати 28 серпня, в престольне свято, саме цього дня тут було відкрито православну церкву.

  Дмитро Стрижевський, 1364 p.

  Дмитро Стрижевський, 1364 p.

 • інше кажуть нам у своїх працях дослідники-історики В. Молчановський та В. Д. Отамановський. Вивчаючи давнину Східного Поділля, вони дійшли висновку, що Стрижавка, як і Вінниця, була заснована в середині XIV ст. Це є підставою твердити, що Стрижавка була заснована 1352 pоку.

Питання проблематичне і досить неоднозначне. Адже в період половецького панування і монголо-татарської навали всі письмові свідчення про Східне Поділля – Верхнє Побужжя були або знищені, або вивезені від нас.

Назви Стрижавки:

 • вперше називалась Нижній Божській і так до 1224 року, згідно з тверджень М. Молчановського. Того ж року половці здійснили свій останній похід у Східне Поділля. Вони знищили і спалили дотла майже всі городища Поділля, в тому числі і поселення Нижній Божській;
 • на його руїнах розпочалась відбудова нового поселення: з кінця першої половини XIV ст. це було Надбіжжя. Річку Буг слов’яни називали Богом, звідсіля й така назва: Надбожжя (Надбіжжя);
 • з другої половини XV ст. – Стризовка;
 • пізніше Стрижевка – від фортеці Дмитрія Стрижевського;
 • на початку XVIІ ст (1604 р.) з’явилася географічна власна назва – Стрижавка.

Версії появи назви села “Стрижавка“:

Фортеця Дмитра Стрижевського, 1364 р.

Фортеця Дмитра Стрижевського, 1364 р.

 1. Колись у давнину оселився на березі річки Бог чоловік на ім’я Стриж, і від його імені пішла назва Стрижавка.
 2. Колись начебто жила тут жорстока поміщиця, яка за найменшу провину стригла наголо чоловіків і жінок, ото й село її почали називати Стрижане.
 3. Жив колись воєвода Дмитрій Стрижевський. Мав він 18 дітей – 12 синів і 6 дочок. Коли орди хана підійшли до села, воєвода разом із синами та прислугою засів у фортеці. Ворог послав парламентерів з пропозицією до обложених здатися в полон. Але мужні оборонці вирішили прийняти бій. Ворог штурмом узяв фортецю.
  На очах Стрижевського катували всіх дітей, а його самого повісили на жовтій плакучій вербі. З того часу на честь героїв Стрижевських село почало називатись Стрижевкою.
 4. 1364 року розпочалось будівництво надбожської фортеці. Воно тривало близько чотирьох років. Після закінчення будівництва першим слов’янським воєводою-комендантом, або в ті часи старостою фортеці, став український поміщик Дмитрій Стрижевський.

Герб містечка Стрижавки початку XVII ст.

 • Виконаний за історичними документами невідомим автором.
 • Срібний хрест – символ християнства;
 • синій щит символізує захист, фортеці;
 • серпанковий молодий місяць нагадує першу літеру «С» в слові Стрижавка;
 • сонце з кругом малиновим, як козацький стяг, та 12 золотистими променями, що символізують 12 апостолів.

Публікація написана з історично-документального нарису «Стрижавка – перлина північно-східного Поділля» (автор нарису Діденко Василь Іванович)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *