Статті

Ранньовізантійська архітектура

Опубліковано: Вересень 18, 2013 332

Епохою найвищого розквіту Візантійської імперії було VI століття, час правління Юстиніана (527-562 рр..). Константинополь домінував як політичний і культурний-якщо не релігійний – центр. Величезне будівництво, яке велося у Візантії, призвело до того, що ранньохристиянські форми розвинулися у візантійський стиль. Поки базиліка залишалася домінуючою формою на заході, на сході зростала центричність, квадратний підкупольний простір, барабан з вікнами і купол. Така схема храму частково була обумовлена ​​особливостями літургії. Новий центричний план сфокусував увагу на центральному нефі і підкупольному просторі.

Купол церкви Сергія і Вакха

Купол церкви Сергія і Вакха

Купол в діаметрі – 16 м. Він спирається на восьмигранник. Купол не прихований під дерев’яним дахом і видно зовні.

Церква Сергія і Вакха. Константинополь (527-536 рр..)

Церква Сергія і Вакха. Константинополь (527-536 рр..)

Побудована Юстиніаном, церква в плані являє собою восьмикутник, вписаний в квадрат. Переходом між ними служать кутові ніші. Вісім стовпів несуть купол.

Капітель. Церква Сергія і Вакха

Капітель. Церква Сергія і Вакха

На першому поверсі церкви капітелі несуть сліди античності в деякій скульптурності обсягів, але застосування прорізного орнаменту говорить про прагнення до легкості і ажурності форм.

Купольна базиліка Св. Ірини. Константинополь (532 р.)

Купольна базиліка Св. Ірини. Константинополь (532 р.)

У первинному вигляді – це була купольна базиліка, побудована Юстиніаном. Тут купол спочивав на чотирьох арках, що спираються на вісім пілястр, а центральний неф був перекритий циліндричним склепінням.

Вітрила

Вітрила

Вітрила – будівельна конструкція у вигляді увігнутого сферичного трикутника, що є переходом від прямокутної підстави до барабана купола. Римляни будували купола тільки над круглим простором, вітрила дозволили візантійцям будувати купола над квадратним у плані простором.

Купольна базиліка. Каср-ібн-Вардан. Сирія (564 р.)

Купольна базиліка. Каср-ібн-Вардан. Сирія (564 р.)

Центральний неф перекритий куполом і циліндричним склепінням, оточений з трьох сторін двома ярусами бічних нефів і галерей, пов’язаних з двоярусним нартексом.

Використання цегли

Використання цегли

З використанням тонкої цегли з товстим шаром вапняного розчину стало можливим перекривати великі квадратні простори куполом. Там, де бетонні і кам’яні склепіння могли перекрити лише невеликий простір, цегла дозволяв створювати легкі і міцні конструкції з меншим числом підпірок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *