Статті

Рання англійська готика: інтер’єри

Опубліковано: Жовтень 18, 2013 151

Інтер’єри ранньої англійської готики відрізнялися від французьких більш широкими прольотами арок і більшою схильністю до використання горизонтальних ліній. Величні собори і церкви цього періоду мають плавні подовжені форми, причому лінії в рівній мірі захоплюють погляд у горизонтальному і у вертикальному напрямку. Інтер’єри не сприймаються як єдине ціле. У плані вони членуються на окремі частини. Немає єдності і в деталях декору. В інтер’єрах використовується велика кількість колон, часто зроблених з мармуру або іншого розкішного каменю. У пізній готичний період широко використовували нервюри як декоративний елемент.

Капітелі. Собор. Лінкольн

Капітелі. Собор. Лінкольн

У північному трансепті собору стовбури колон несуть капітелі з глибоко прорізаним листяним орнаментом. Деякі капітелі без орнаменту.

Протяжність по горизонталі

Протяжність по горизонталі

Собор в Лінкольні, будівництво якого було розпочато в 1192 р., є одним з кращих в ранній англійській готиці. В нефі, показаному на ілюстрації, домінують горизонталі, підкреслені широкими прольотами, відсутністю високих колон, ребрами склепіння.

Опори. Собор. Лінкольн

Опори. Собор. Лінкольн

Опори собору в Лінкольні характерні для ранньої англійської готики. Вони прикрашені пучками тонких колон з мармуру. Колони з різьбленням вгорі і внизу.

Проліт. Собор. Лінкольн

Проліт. Собор. Лінкольн

Широкі прольоти аркади центрального нефа і трифория собору в Лінкольні підкреслюють його горизонтальну протяжність.

Орнамент «собачий зуб»

Орнамент «собачий зуб»

Орнамент, який називається «собачий зуб», насправді являє собою квітку з чотирма пелюстками, в центрі якого розташований загострений виступ.

Арка нефа. Вестмінстерське абатство

Арка нефа. Вестмінстерське абатство

Вузькі арочні прольоти, більш високий і вузький центральний неф-у всьому цьому можна угледіти вплив французької готики. Стовбури колон виконані з мармуру, капітелі не прикрашені, але поверхня стін покрита сітчастим візерунком.

Сітчастий візерунок

Сітчастий візерунок

Для англійської готики характерний різьблений орнамент, що складався з лав квітів, вписаних в квадрат. Мережа орнаменту повністю покриває поверхню.

Глухі аркади. Беверлі-Мінстер

Глухі аркади. Беверлі-Мінстер

Для періоду ранньої англійської готики характерне використання глухих аркад, таких, як у Беверлі-Мінстер, де завершення арки виконано у вигляді трилисника. Глуха аркада йде вздовж сходів. Стовбури колон виконані з мармуру, аркада прикрашена орнаментом «собачий зуб».

Обломи ранньої готики

Обломи ранньої готики

Ранньоготичні обломи складаються з глибоко врізаних борозен і закруглених виступів. У даному прикладі більший виступ виконаний у формі кіля човна, малий називається стрілчастим, або Б-образним. І той і інший вирубуються з прямокутної заготовки.

План собору Вестмінстерського абатства

План собору Вестмінстерського абатства

Собор витягнутий у плані з рідкісними в Англії капеллами біля вівтарної частини, що характерно для французької архітектури. Проте тут можна побачити і типово англійські риси – здвоєний трансепт, протяжність по осі схід-захід. У східному кінці церковної будівлі знаходилася виступаюча капела Пресвятої Діви, на місці якої зараз знаходиться капела Генріха VII (побудована в 1503-1519 рр..). З церквою з’єднані монастирські приміщення абатства, житлові будинки й приміщення капітулу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *