Статті

Рання англійська готика

Опубліковано: Жовтень 18, 2013 370

На початку XIX ст. архітектор Томас Рікман розділив англійську готику на три періоди: ранню, прикрашену і перпендикулярну. В Англію готичний стиль приніс французький майстер Гійом з Санса, який почав у 1174 р. (приблизно через тридцять років після формування цього стилю у Франції) перебудову східної частини собору в Кентербері. Стиль став швидко розвиватися, і вже ранні англійські готичні будівлі (побудовані приблизно в 1170-1280 рр..) відрізняються від французьких зразків того часу, як в плані, так і в деталях. Для англійських будівель в цілому характерні більш прямі лінії і більше чіткий поділ на складові частини і, як наслідок, менша просторова цілісність.

Фасад Беверлі-Мінстер (початок XIII ст.)

Фасад Беверлі-Мінстер (початок XIII ст.)

Ця будівля поєднує в собі риси, характерні для раннього англійського фасаду: стрункі ланцетоподібні вікна, дверні отвори, розділені групами колон з чотирилопатевою аркою над ними; виступаючі контрфорси і круглі вікна.

Ланцетоподібні вікна. Ундл-Черч

Ланцетоподібні вікна. Ундл-Черч

Вікно цієї церкви полягає: з п’яти ланцетовидних прорізів, без будь-якої ажурної різьби. Кам’яні стійки між прорізами стали настільки тонкими, що, по суті, є кам’яними прутами – риса, що пізніше отримала розвиток в стилі оздоблення. Над вікном розташований виступаючий кам’яний поясок, або слізник, що закриває їх від дощу.

Подвійний трансепт. Собор у Солсбері (розпочато в 1220 р.)

Подвійний трансепт. Собор у Солсбері (розпочато в 1220 р.)

За винятком вежі XIV ст., собор відноситься до періоду ранньої англійської готики. В англійських готичних церквах трансепти іноді були подвійними.

Дверний проріз

Дверний проріз

Більшість ранньоготичних дверних прорізів має форму стрілчастої арки. Прорізи зазвичай глибокі і обрамлені групами колон, арки над ними прикрашені закругленими обломами і глибокими борознами.

Ранньоанглійський декор. Уормінгтон

Ранньоанглійський декор. Уормінгтон

У цей період декор, навіть якщо він і використовувався, був вельми скупим. В Уормінгтоні контрфорс зі зрізаним кутом прикрашений простим увігнутим обломом, що закінчується листоподібною різьбленою прикрасою.

Плоский контрфорс. Енеєм

Плоский контрфорс. Енеєм

Цей контрфорс з Енеєм, в Оксфордширі, прилеглий до стіни, зроблений у вигляді прямокутного стовпа із загостреним скатом зверху, типовий для ранньої англійської готики.

Аркбутан. Вестмінстерське абатство

Аркбутан. Вестмінстерське абатство

Як і більшість ранніх англійських аркбутанів, цей прикрашений скупо. Контрфорс з пірамідальною вершиною піднімається над парапетом, утворюючи загострену башточку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *