Статті

Раннє англійське бароко

Опубліковано: Жовтень 29, 2013 326

Розвиток англійської архітектури XVII ст. був прискорений лондонською пожежею, яка знищила в 1666 р. значну частину міста, включаючи вісімдесят сім парафіяльних церкв. Незабаром після пожежі було випущено кілька «Актів про відновлення міста Лондона», де особливо згадувалися церкви і собори. Головний топограф Крістофер Рен відповідав за планування і споруду нових церкв. Одержав хорошу наукову освіту, Рен зумів успішно подолати виниклі труднощі будівництва, використовуючи дотепні рішення в стилі бароко. Одним з найбільш складних завдань було відновлення собору Св. Павла. Рен створив кілька різних креслень нового собору. У остаточному проекті, проте, йому довелося врахувати небажання англійців використовувати континентальний стиль бароко.

Бібліотека Трініті-Коледж. Кембридж (1676-1684 рр..)

Бібліотека Трініті-Коледж. Кембридж (1676-1684 рр..)

Для створення фасаду бібліотеки К. Рен використовував оптичні ефекти, замаскував протиріччя між вимушено низьким поверхом бібліотеки і висотою доричного ордера, заповнивши арки першого поверху різьбленими круглими вікнами.

Сент-Джеймс. Лондон (1683р.)

Сент-Джеймс. Лондон (1683р.)

Як писав К. Рен у своєму «Меморандумі» (1711 р.), його міські церкви були спроектовані як аудиторії або невеликі театри, з рядами лав, які йдуть по трьом сторонам приміщення, дозволяючи парафіянам чути проповідь, що особливо важливо в протестантському богослужінні. Характерно розташовані кафедри в центрі храму, між рядами лав, в той час як вівтар розташований біля стіни східного кінця будівлі.

Сент-Брайд. Лондон (1701-1703 рр..)

Сент-Брайд. Лондон (1701-1703 рр..)

Міські церкви зазвичай будували на обмеженому просторі та з дешевих матеріалів. Стрункі дзвіниці, які здіймалися над оточуючими будинками, були їх головною прикрасою. Дзвіниця Сент-Джеймса – чотириярусна, з кам’яними сходами в центрі. Кожен поверх – восьмикутний, з арочними прорізами та кутовими пілястрами.

Церква Сент-Беннет. Лондон (1683р.)

Церква Сент-Беннет. Лондон (1683р.)

Великі вікна із заокругленим верхом часто повторюються в архітектурі К. Рена, особливо – в міських церквах. Для його архітектури характерні важкі гірлянди й фестони на гладких цегляних стінах, а також чергування цегли та каменю, які створювали поліхроматичний ефект.

 Велика модель собору Св. Павла. Лондон. (1673 р.)

Велика модель собору Св. Павла. Лондон. (1673 р.)

Велика модель собору Св. Павла була попереднім проектом будівлі. Вона мала центричне планування, з увігнутими зовнішніми стінами, великим внутрішнім куполом, оточеним критою галереєю з каплицями, і другим, малим куполом над вхідним портиком. Проект нагадував великі собори в стилі бароко в континентальній Європі, і не отримав схвалення духовенства, який вважав його відірваним від традицій і непрактичним.

Західний фасад. Собор Св. Павла (1675-1710 рр..)

Західний фасад. Собор Св. Павла (1675-1710 рр..)

У первинному проекті К. Рена був присутній гігантський ордер, але архітектор повинен був піти на компроміс, оскільки портландскі каменотеси заявили, що не зможуть знайти блоки каменю потрібного розміру. Фасад зроблений в стилі бароко, з подвійними коринфськими колонами, пілястрами та пишними вежами, які повторюють колонаду центрального барабана.

Вікно із заокругленим верхом. Собор Св. Павла

Вікно із заокругленим верхом. Собор Св. Павла

Вікна зовнішніх стін собору Св. Павла особливо багато декоровані. Ліпнина огинає гору отвору і різко обривається на рівні п’яти склепіння, обрамляючи вікно декоративними «вушками», які нагадують розірваний архітрав.

Подвійний купол. Собор Св. Павла

Подвійний купол. Собор Св. Павла

К. Рен хотів створити купол, який підіймався б над Лондоном. Результатом стало дуже складне архітектурне рішення з внутрішнім куполом і з верхнім отвором, який відкривається у другий, зовнішній купол і ліхтар. Між куполами були розташовані контрфорси, які підтримували прихований цегляний конус.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *