Статті

Римське бароко

Опубліковано: Жовтень 24, 2013 303

Архітектура бароко зародилася в Римі в XVII ст., за часів тріумфу католицької церкви, яка вважала, що мистецтво має відігравати важливу роль у перетворенні Риму в істинно католицьке місто. Вулиці, що розходяться від собору Св. Петра, незабаром були забудовані численними розкішними будівлями. Бароко відрізнялося підвищеною емоційністю, прагненням до грандіозності, манерності. Стиралися межі між дійсним і уявним, між можливим і фантастичним. Новий стиль прекрасно володів класичним ордером, але його принципи творчо модернізуються. Розірвані фронтони, гігантські портики, опуклі і увігнуті стіни вільно використовувалися архітекторами. Бароко стало часом яскравих творчих індивідуальностей.

Декор. Церква Іль-Джезу. Рим (1568-1584 рр..)

Декор. Церква Іль-Джезу. Рим (1568-1584 рр..)

Ідь-Джезу, кафедральний собор ордену єзуїтів, був заново оздоблений у відповідності з новими принципами. Для нього характерна драматична підкресленість зображень, покликаних зміцнити віру прихожан. Розписна ліпнина обрамляла фрески.

Розірвані фронтони

Розірвані фронтони

Одним з провідних лейтмотивів архітектури бароко були розірвані фронтони – круглі або трикутні. Вони надавали фасаду динамічності і скульптурності.

План площі Св. Петра. Рим (почата в 1656 р.)

План площі Св. Петра. Рим (почата в 1656 р.)

У плані площа Св. Петра, створена архітектором Джованні Лоренцо Берніні, складалася з двох частин: овальної, відкритої до міста, і трапецієподібної. Ця композиція створює прекрасний підхід до собору, великий простір,який здатний вмістити молільників.

Сан-Карло-алле-Куаттро-Фонтані. Рим (1665-1667 рр..)

Сан-Карло-алле-Куаттро-Фонтані. Рим (1665-1667 рр..)

Спроектований Франческо Борроміні фасад Сан-Карло підпорядкований хвилеподібному руху. Два яруси ордерів і три прольоти дивовижно пластичні: середній проліт виступає вперед, бічні наче западають назад.

Вхід у Сант-Андреа-аль-Квірінале. Рим (1658-1670 рр..)

Вхід у Сант-Андреа-аль-Квірінале. Рим (1658-1670 рр..)

Вхід у побудовану Берніні невелику церкву Сант-Андреа являє собою монументальний едікул, обрамлений колонами. Напівкругла паперть і східці виступають вперед. Усередині будівля овальної форми.

Колонади. Площа Св. Петра

Колонади. Площа Св. Петра

Берніні оточив овальну площу Св. Петра колонадою, створивши, таким чином, криту галерею. Галерея складається з двох рядів парних колон, що створюють ілюзію масивної стіни, яка відгороджує галерею від міста, але, в той же час, зберігає зв’язок з ним. Сам Берніні описував колонаду як «материнські руки», розкриті, щоб прийняти віруючого і возз’єднати його з церквою.

Балдахін. Собор Св. Петра (1624-1633 рр..)

Балдахін. Собор Св. Петра (1624-1633 рр..)

Балдахін розташований над крипто, яка веде до гробниці св. Петра. Він являє собою гігантський бронзовий вівтар, який складається з навісу зі стрілчастими арками, які підтримуються трьома крученими колонами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *