Статті

Романський стиль в Іспанії

Опубліковано: Жовтень 16, 2013 777

Під час мавританського панування в Іспанії зародився і розвинувся дуже своєрідний мавританський стиль. Елементи цього стилю в XI-XII ст. змішалися з прийшовшою з Франції європейською архітектурною мовою. У результаті виник змішаний стиль, заснований на французьких зразках, але  зберігши традиційні ісламські риси. Романський стиль Іспанії в основному пов’язаний з шляхом паломників до церкви Сантьяго-де-Компостела в Галісії. Собор повторював тип паломницької церкви, який склався у Франції. Для іспанських церков були також характерні майстерні, часто дуже реалістичні різьблені скульптурні прикраси.

Західний фасад. Сан-Пабло-дель-Кампо. Барселона

Західний фасад. Сан-Пабло-дель-Кампо. Барселона

Місцеві майстри часто створювали унікальні архітектурні композиції. Цей ранній фасад з аркатурним фризом асоціюється з архітектурою італійської Ломбардії. Дверний портал розташований в стіні з масивною кам’яною кладкою.

Хрестове склепіння. Таррагона

Хрестове склепіння. Таррагона

Хрестове склепіння з нервюрами розділене двома діагональними ребрами на чотири частини. Круглі ніші у зовнішній стіні критої галереї прикрашені типово мавританським орнаментом.

Криті аркади. Сеговія

Криті аркади. Сеговія

Однією з характерних рис церков Сеговії була відкрита арочна галерея з дерев’яним покриттям. Виступаюча аркада цієї церкви у Сеговії – приклад місцевої архітектурної традиції.

Скульптура собору Сантьяго-де-Компостела

Скульптура собору Сантьяго-де-Компостела

Західний фасад собору, або «Портик слави», знаменитий своїми «живими» різьбленими фігурами, які свідчать про видатні здібності архітектора вписувати скульптурні прикраси в архітектурні форми.

Фасад церкви Сантьяго. Ла-Корунья

Фасад церкви Сантьяго. Ла-Корунья

Зовнішній вигляд церкви простий і лаконічний. Єдиною її окрасою є масивні виступи, потужні вертикальні лінії контрфорсів і напівколони. Все це створює певний пластичний ефект.

Стовбури колон собору Сантьяго-де-Компостела

Стовбури колон собору Сантьяго-де-Компостела

Стовбури колон, оздоблюють дверний отвір цього собору, багато оздоблені скульптурою. Тут і розповідні сценки, і різні орнаменти, і кручені колони, переплетені листяним орнаментом, і фігури святих в обрамленні мініатюрних колон, на які спираються багато прикрашені арки ніш, відображаючи у мініатюрі архітектурну композицію собору.

Ребристий купол. Старий собор. Саламанка

Ребристий купол. Старий собор. Саламанка

Над середохресттям цього собору XII ст. розташований ребристий купол, прорізаний двома рядами вікон, які завершуються трилопатевою аркою у вигляді трилисника.

Купол. Старий собор. Саламанка

Купол. Старий собор. Саламанка

Купол Старого собору Саламанки зовні дуже нагадує мавританську архітектуру. Він покритий кам’яними плитками у вигляді риб’ячої луски і спирається на два ряди арок. За стилем він близький розташованому неподалік собору у Саморі, купол якого має шістнадцять ребер і покритий тим же місцевим каменем.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *