Статті

Романський стиль в Німеччині

Опубліковано: Жовтень 12, 2013 879

Німецькі архітектори XI і XII ст. запозичували форми, створені ще за Оттона, але змінили їх, створивши перші дійсно романські будівлі. Собор у Шпейере (1030р. – початок XIII ст.) приклад нової європейської архітектури. Собор, побудований як пантеон німецьких імператорів, черпав натхнення в класичному минулому, в колосальних ранньохристиянських базиліках IV ст. У порівнянні з ним, стали здаватися карликами минулі церкви Північної Європи. До моменту закінчення будівництва, собор став найбільшим храмом Заходу. Вплив цієї будівлі поширився в Рейнській області і за кордоном, у Франції. Іншим внеском Німеччини в романську архітектуру стали вежі-близнюки на західному фасаді церков – таких, як собори в Шпейере, Майнці, Вормсі і Лаахе.

Капітель. Собор у Шпейере

Капітель. Собор у Шпейере

У німецькій архітектурі цього періоду прості капітелі були витіснені більш оригінальними і прикрашеними формами. Ця капітель, що відноситься до початку XII ст., із стилізованим листям і лебедями з сплетеними шиями, дає уявлення про мистецтво різьбярів того часу.

Різьблений декор

Різьблений декор

Використання стилізованих завитків листяного орнаменту не обмежувалось яким-небудь одним регіоном країни, і було властиво як готичному, так і романському стилю. У міру розвитку романського стилю, все більшої уваги приділялося натуралістичним формам і правдивого зображення природних мотивів.

Мотузковий орнамент

Мотузковий орнамент

Мотузковий орнамент – це різьба, яка зображує скручену мотузку, – характерна риса романського стилю. Він не зустрічається в більш ранніх будівлях, і, по всій видимості, є винаходом різьбярів романського періоду. Особливо часто мотузковий орнамент використовували для прикраси дверних або віконних прорізів.

Замок Вартбург (ХІ-ХІІІ ст.)

Замок Вартбург (ХІ-ХІІІ ст.)

Цей замок, хоча й піддався серйозним змінам у наступні епохи, являє собою один з небагатьох добре збережених замків романського стилю. Як і в релігійних спорудах того часу, основними декоративними мотивами замку є закруглені арки вікон, дверей, аркади і консольний карниз.

Баптистерій. Бонн (XI ст.)

Баптистерій. Бонн (XI ст.)

Окремо стоячі баптистерії зустрічаються в Німеччині рідко. Зовнішній декор цього баптистерію в Бонні-пілястри та прикраси під навісами даху – запозичений з архітектури італійської Ломбардії.

Вежі собору. Вормс

Вежі собору. Вормс

Ступінчасті башти часто прикрашали собори зі сходу і заходу. Собор у Вормсі має шість веж різної висоти, всі вони прикрашені подібними аркадами.

План собору. Вормс

План собору. Вормс

Собор має традиційне планування: дуже довгий центральний неф з бічними нефами. Їх нервюрні склепіння лежать на масивних опорах.

Оповідальні прикраси. Гельнхаузен

Оповідальні прикраси. Гельнхаузен

Рельєфи з дидактичними сценками характерні для церков цього часу. До парафіян намагалися вельми наочно донести біблійне вчення. Зазвичай такі зображення розміщували на дверях, західних фасадах і кафедрах. Ця сценка зроблена таким чином, щоб точно розміститися в пазусі арки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *