Статті

Сходи в домі

Опубліковано: Червень 11, 2015 566

1l

Якщо ви щасливий власник приватного будинку з кількістю поверхів більше, ніж один, або мрієте про двоповерхову квартиру – без сходів тут не обійтися. І щоби не виникало сумнів та питань: яку ж конструкцію чи матеріал обрати, де розташувати самі сходи та як вписати їх в інтер’єр, розглянемо все детально.

Які бувають конструкції сходів?

В першу чергу, не варто хвилюватися, що самі сходи будуть виглядати громіздкими, чи важкими, чи поцуплять дорогоцінні квадратні метри та захаращуватимуть простір. Навпаки – вони можуть не лише ідеально підкреслити стиль вашої оселі, а й додати їй легкості, масштабу та візуально збільшити площу навіть у маленькому передпокої.

Саме тому немає якоїсь «правильної» чи «хибної» конструкції. Тут усе залежить від площі, яку ви собі можете дозволити виділити для сходів, та від самого стилю помешкання. Усе інше, як то кажуть, питання смаку та власне вашої зручності.

 1. Сходи на косоурах. Виглядають вони, як звичайні балки, які прикріплені до основи окремо одна від одної.

  Двокосоурні Однокосоурні Безкосоурні *
  За такої конструкції обидві сторони сходинок прикріплені до косоуру. Сходинки кріпляться лише одним краєм до косоуру, а іншим – до стіни. З одного боку – сходи вмонтовані в стіну, а і з іншого – не мають опори.

  * Для надійного кріплення товщина стіни має бути не менше 1,5 цеглини.

  Плюс такої конструкції в тому, що вона може бути будь-якого розміру, висоти та навіть форми. Її зручно монтувати самостійно та можна виготовити практично із будь-якого матеріалу.

  Це найбезпечніша та найнадійніша конструкція для будь-якого типу будинку.

  Самі косоури можуть бути ламані, гвинтові та прямі. Ці сходи абсолютно не обмежують вас у фантазії.

 2. Сходи на тятивах. Це вид конструкції говорить сам за себе: кожна окрема сходинка кріпиться до внутрішньої сторони балки (тятиви). Це складна конструкція, яка, натомість, виглядає дуже легкою і створює ілюзію вільного додаткового простору.

  2l

  Це вибір для тих, хто цінує стиль. Такі сходи окрім вишуканого зовнішнього вигляду можуть похизуватися надзвичайною зручністю.

 3. Сходи на больцах. Найчастіше виготовляються з дерева та металу. Кожна деталь такої конструкції кріпиться до інших за допомогою болтів або штирів. Зовні ця конструкція виглядає майже невагомою, але здатна витримувати навантаження до 200 кг. І не дивно, адже опорна балка прикріплюється і до стіни, і до підлоги, і навіть до стелі за допомогою металевих спеціальних болтів.

  Такі сходи легко демонтувати та лагодити. А самі сходинки ви обираєте абсолютно будь-якої форми та типу – хоч закриті, хоч відкриті (без підсходинки).

 4. Гвинтові сходи. Ідеальний матеріал виконання – дерево та метал. Це конструкція із основної стійки, сходинок та поручнів. Дуже популярна в приватному будівництві, так як ідеально економить простір. Однією із сторін такі сходи кріпляться до стіни, а іншою – до центральної стійки. Кожен, мабуть, хоча б раз у житті підіймався до якоїсь башти, вежі чи дзвіниці – це ідеальний приклад гвинтових сходів.

  Можуть бути: восьмикутні, квадратні та круглі.

Окрім того, сходи часто розрізняють за кількістю маршів.

Прямі одномаршеві сходи Звичайні двомаршеві сходи Конструкція «Гусячий крок»
Це той тип конструкції, коли ви можете піднятися по одному ряду сходинок без зміни напряму руху. Суцільний ряд аж до самої гори.

Але такі сходи будуть зручними, лише коли висота поверху не перевищуватиме 3 м, а самі сходи – 17 см.

Варто прийняти до уваги, що така конструкція потребує багато місця.

Відрізняються тим, що марш сходів розбивається майданчиком. Завдяки цьому напрямок руху догори можна змінити на 90° і навіть 180°.

Це зручно для планування будинку, але теж потребує вдосталь місця.

Це рятівний варіант за відсутності місця. Сходинки такої конструкції нависають одна над одною, а підсходинка взагалі відсутня. Доволі круті сходи, тому для зручності облаштовують вигнутий передній схил проступу.

Така конструкція вимагає довгого прямокутної (навіть витягнутої) пройми для виходу нагору.

3l

Важливо. Зверніть увагу, що конструкції без підсходинки виглядають значного легшими та візуально додають простору світла та масштабу. Але є 2 моменти, які варто врахувати:

 1. За відсутності суцільної балки – пил та сміття зі сходів легко падають на поверхні під ними. Якщо це кухня, то постає питання чистоти та гігієни приготування їжі.
 2. Якщо в будинку є маленькі діти, вони можуть травмуватися (ніжки легко потрапляють між сходами).

Вибір матеріалу

Тут, в першу чергу, варто відштовхуватися від стилю вашого помешкання, так як, усі матеріали мають свої переваги та недоліки, на яких і зупинимося детальніше.

 1. Дерев’яні сходи

  Варто зазначити, що це найпопулярніший матеріал для сходів у приватних будинках. Але і досить затратний для гаманця.

  Переваги:

  1. Екологічно чистий та натуральний матеріал, що додаватиме затишку оселі.
  2. Теплий та приємний на дотик – це додатковий бонус для комфорту всередині приміщення.
  3. Зручність обробки – ви не обмеженні в конфігурації, адже із дерева можна виготовити сходи будь-якої форми.
  4. Їх можна декорувати, використовувати різьблення, прикрашати балясинами і вигадувати будь-які оздоблення.

  4l

  З недоліків варто звернути увагу на ризик пожежі, та схильність матеріалу до гниття та витирання. З часом такі сходи можуть струхлявіти, скріпити та усідатися, а бильця та поручні розхитуватися – але це, як мінімум, через 10-15 років.

  Звісно, варто наголосити, що це все, найчастіше, наслідки хибного монтування та неправильної підготовки деревини. Подібних неприємностей легко уникнути, якщо належним чином обробити сходи захисними матеріалами та надійно закріпити кожну деталь.

  Зверніть увагу, що для зручності пересування, такі сходи мають бути завширшки не менше 80 см, глибиною – 20 см, а відстань між сходами варіюватися від 15 до 17 см.

 2. Металеві сходи

  Порівняно із дерев’яними відрізняють більшою міцністю та витримують значно серйозніші навантаження. До того ж, такий вид матеріалу дешевший від деревини.

  Найчастіше обирають гвинтові металеві сходи. Але тут ваша фантазія не обмежена. Зрештою, суцільнометалеві конструкції використовують зрідка. Перевагу варто надавати комбінованим сходам.

  Так, для полегшення конструкції метал часто поєднують із деревом, склом, пластиком та каменем. Це додає зовнішньому вигляду сходів естетичності, стилю та невагомості. Окрім того – такі комбіновані сходи легко монтуються під будь-яким кутом та гармонійно вписуються до будь-якого помешкання.

  5l

  Переваги:

  1. Надійний та безпечний матеріал, якому не страшні шкідники, гниття чи стирання. Такі сходи ніколи не риплять.
  2. Тривалий час експлуатації.
  3. Ви легко можете сполучувати прямі та вигнуті лінії, обирати будь-яку форму сходів.
  4. Їх можна доповнити кованими балясинами, декоративними поручнями тощо.

  Недоліки: складність підготовки матеріалу, щоби попередити та уникнути корозії. До того ж сам процес зварювання металу досить трудомісткий.

 3. Бетонні сходи

  Такі сходи найчастіше використовують в багатоповерховому будівництві. Але якщо ви запланували собі просторий котедж, то можете теж легко зупиняти свій вибір на бетоні.

  Переваги:

  1. Дуже надійний та міцний матеріал, котрий не боїться зовнішніх впливів, корозії, гниття тощо.
  2. Такі сходи не бояться пошкоджень.
  3. Витримують величезне навантаження.
  4. Ідеальний вибір для будівництва зовні.

  Недоліки: зрештою, є лише один недолік таких сходів – вони досить важкі, та для їх облаштування необхідна спецтехніка.

 4. Кам’яні сходи

  Така конструкція завжди надає будинку вигляду середньовічного палацу. Але такі сходи займають дуже багато місця.

  Переваги:

  6l

  1. Надзвичайно надійний та міцний матеріал.
  2. Такі сходи не бояться ані пошкоджень, ані зовнішніх впливів та з часом не втрачають своїх властивостей.
  3. Досить дешевий матеріал.

  Недоліки: Такі сходи мають величезну вагу і не кожна підвальна опора їх витримає. Зокрема, під ними неможливо облаштувати систему зберігання.

І трохи про освітлення

Облаштовуючи сходи варто пам’ятати про правильний вибір точок світла. Для одномаршевих сходів достатньо ламп на початку та в кінці сходів. Звісно, якщо вони не дуже довгі.

Гвинтові ж, наприклад, потребують більше світла. Ідеально використовувати лампи розсіювальні. Точкові світильники не кращий вибір, адже вам знадобиться їх велика кількість аби належним чином забезпечити зручність сходів. А вимикачі повинні бути як на початку, так і в кінці сходів.

І, звісно, дайте волю фантазі. Ви можете використовувати бра на стіні, цілі люстри (якщо дозволяє довжина та масштаби сходів), навіть торшери на майданчиках посеред сходів.

А от які функції можуть виконувати сходи?

Це не лише доступ до приміщень вище. Сходи здатні ідеально поєднувати всі деталі інтер’єру та навіть виконувати роль головного елементу декору.

Окрім того, під ним легко організувати системи зберігання в шухлядах та прихованих тумбах, навіть – створити полички для книг. Використовуйте кожну деталь із розумом і тоді ваші сходи будуть дійсно функціональними і доповнять будь-яке приміщення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *