Статті

Спадщина Ініго Джонса

Опубліковано: Грудень 3, 2013 181

Палладіанство в Англії з’явилося на початку XVIII ст. як реакція на екстравагантність архітектури бароко. Архітектори нового стилю намагалися знайти основу «національного смаку» в архітектурі Палладіо і Ініго Джонса (1573-1652 рр..). Дійсно, за сто років до цього, Ініго Джонс зробив революцію в архітектурному мисленні Європи своєю глибокою інтерпретацією теорій Палладіо, викладеної в його знаменитому трактаті «Чотири книги з архітектури» (1570р.). Джонс звіряв уроки Палладіо зі своїм власним вивченням античних руїн, а також зіставляючи його ідеї з працями інших авторів, зокрема Себастьяно Серліо. Джонс повернувся до Англії не з готовим архітектурним стилем, а, швидше, з новою манерою мислення, використовувавши усю глибину ідеї Палладіо.

Куїнс-Хауз (Королівський будинок). Грінвіч (1616-1635 рр..)

Куїнс-Хауз (Королівський будинок). Грінвіч (1616-1635 рр..)

Проект Куїнс-Хауза у Грінвічі свідчить про глибоке розуміння Ініго Джонсом ідей Палладіо. Прикраси фасаду нечисленні, і їх ефект обумовлений продуманими пропорційними співвідношеннями. Джонс вважав, що зовнішні прикраси повинні відповідати правилам пропорційності і бути простими й мужніми.

«Чотири книги про архітектуру» (1570р.)

«Чотири книги про архітектуру» (1570р.)

Популярність і привабливість трактату Палладіо частково пояснювались тим, що він чітко описав пропорції ордерів, які грунтуються на ретельному вивченні античних руїн. Ясні ксилографічні ілюстрації та лаконічний опис отримали загальне визнання.

Банкетний зал. Уайт-Холл (1619-622 р.)

Банкетний зал. Уайт-Холл (1619-622 р.)

Побудований Джонсом Банкетний зал являє собою поєднання базиліки Вітрувія і палацу у Віченці, побудованого Палладіо.

Рустовка

Рустовка

Рустовка представляє собою ряди тесаних кам’яних блоків з грубою текстурою, які підкреслюють масивність і міцність будівлі.

Проект палацу Уайт-Холл. Лондон (1647р.)

Проект палацу Уайт-Холл. Лондон (1647р.)

Збереглося кілька виконаних Джонсом креслень величезного палладіанського палацу Уайт-Холл, який повинен був включити існуючий Банкетний зал. На плані видно круглий внутрішній дворик – з одного боку і пропорційний йому квадратний – з іншого.

 «Паладієве» вікно

«Паладієве» вікно

Венеціанське, або «паладієве», вікно складається з центрального арочного отвору і розташованих по сторонах двох менших, прямокутних прорізів, висоту яких визначають прямі архітрави, розташовані на рівні п’ятки арки.

Кутові камені

Кутові камені

Кутовими каменями називали рустовані блоки які чергуються розміром, йдуть смугами по кутах будівлі. Кутові камені були мотивом Відродження і приваблювали палладіанських архітекторів, які будували будівлі без колон і пілястрів.

Еймсбері-Хауз. Уїлтшир (1681р.).

Еймсбері-Хауз. Уїлтшир (1681р.).

Еймсбері-Хауз дійшов до нас тільки у вигляді гравюри. Архітектура житлових будинків дуже важлива для палладіанства. Донедавна авторство приписувалося Джонсу, який будував заміські будинки надзвичайно рідко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *