Статті

Стиль платереско в архітектурі Іспанії

Опубліковано: Жовтень 23, 2013 187

В Іспанії не було потужного розквіту культури Відродження, але деякі елементи, характерні для архітектури Відродження, стали з’являтися в Іспанії на початку XVI ст., хоч у більшості районів країни все ще домінував готичний стиль. Традиційна любов іспанців до пишної декоративності породила своєрідний різновид архітектури Відродження-платереско. Для нього характерне накладення на головні фасади та портали багатого декору. У другій половині XVI ст. у світській архітектурі утвердився офіційно-холодний, монументальний стиль «десорнаменто» (неукрашенний), або так званий стиль еррересько, по імені архітектора Хуана де Еррери, який будував резиденцію Філіпа II Ескоріал.

Королівський госпіталь. Сантьяго-де-Компостела (1501-1511 рр..)

Королівський госпіталь. Сантьяго-де-Компостела (1501-1511 рр..)

Королівський госпіталь – яскравий приклад стилю платереско. Тут розкішний декор ніяк не пов’язаний з конструкцією будівлі. Вхід в Королівський госпіталь прикрашений пілястрами різних ордерів, тимпаном, нішами зі скульптурами. Пілястри та стіни прикрашені рельєфами.

Фонтан в Королівському госпіталі

Фонтан в Королівському госпіталі

Патіо були важливою рисою іспанської архітектури. Прямокутний внутрішній дворик Королівського госпіталю оточений квадратними колонами, які підтримують напівкруглі арки. Центральний портал з листям аканта і фантастичними істотами привносить мотиви класицизму.

Фасад Алькасара. Толедо (1537р.)

Фасад Алькасара. Толедо (1537р.)

Головний фасад Алькасара поєднує риси архітектури замків і палаців. Класичні мотиви використані тут менш традиційно. Зазвичай консольні виступи розміщують на першому поверсі будівлі, тут же вони розташовані на верхньому поверсі і скорочені практично до орнаменту, розташованого між потужними кутовими виступами по обидві сторони будівлі.

Золоті сходи. Собор. Бургос (1524р.)

Золоті сходи. Собор. Бургос (1524р.)

Сходи прикрашені колонами з базами, несучими антаблемент, а класичні форми приховані під щедрою декоративною обробкою. Розкішний декор часто використовував класичні мотиви – раковини, листя, медальйони та урни.

Ескоріал. Мадрид (1563-1584 рр..)

Ескоріал. Мадрид (1563-1584 рр..)

Ескоріал – прямокутний і симетричний в плані, з вежами по кутах, кількома дворами, квадратною в плані купольною церквою, палацом, семінарією, монастирською бібліотекою, мавзолеєм. Він побудований Філіпом II як мавзолей його батька, Карла V. Церква є центром цього величезного ансамблю.

Стиль еррересько. Ескоріал

Стиль еррересько. Ескоріал

Сильно відрізнявся від більш ранніх архітектурних стилів Іспанії, стиль еррересько справив великий вплив на іспанську архітектуру XVI ст. Ескоріал побудований з граніту і майже повністю позбавлений прикрас. Суворість цієї монументальної будівлі можна вважати архітектурною формою вираження ідеології католицької церкви.

Використання ордера

Використання ордера

Архітектурний ордер часто використовували у внутрішніх двориках, але їх багато прикрашені колони не відповідали класичним нормам і пропорціям. У зображеній на малюнку аркаді патіо (початок XVI ст.), стовбури та капітелі виконані з каменю, а консолі і перемички – дерев’яні.

Консолі та капітелі

Консолі та капітелі

В іспанських будівлях часто зустрічаються консолі, розташовані над капітеллю. У даному випадку дерев’яна консоль покрита різьбленням із завитками. Різьблений медальйон візуально пов’язує консоль із розташованим над нею фризом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *