Статті

Століття Перикла: Акрополь II

Опубліковано: Вересень 10, 2013 250

Майже всі пам’ятники на Акрополі були зведені при Периклі, але втілення його амбітних планів було несподівано призупинено в 431 р. до P. X., коли спартанці кинули виклик афінянам, влада і престиж яких все більше і більше зростали. Почалася Пелопоннеська війна, яка тривала з невеликими перервами до 404 р. до P. X. Однак ансамбль Акрополя був завершений: побудований маленький храм Ніки Аптерос на високій скелі перед Пропілеями (бл. 421 р. до P.X) і Ерехтейон (421-406 рр.. до P.X). Архітектором першого був Калликрат, працювавший над Парфеноном, а авторство Ерехтейона приписується Мнесиклу, будівельнику Пропілей. Обидва храми – іонічного ордера. Доричний стиль ніколи більше не досягав тієї досконалості, яку було втілено в Парфеноні.

План Акрополя

План Акрополя

Священна територія Акрополя була обгороджена стінами. На плані показано обгороджений простір з чотирма будівлями, датованими У ст. до Р. X.

Каріатиди. Ерехтейон

Каріатиди. Ерехтейон

У знаменитому портику Кор колони замінені шістьма мармуровими фігурами дівчат-каріатид. Вони розташовані на високому цоколі і несуть антаблемент.

Каріатиди

Каріатиди

Каріатиди – це виліплені величні жіночі фігури, які використовувалися замість колони і несли антаблемент. Вони стояли на базі, такій же, як у колони і підтримували капітелі.

Консолі. Ерехтейон

Консолі. Ерехтейон

У Ерехтейоні добре збереглася багато декоровані двері в північному портику, обрамлені налічником з розеттами і сандриком з двома консолями, прикрашеними анфемієм.

Ерехтейон (421-406 рр.. до P. X.)

Ерехтейон (421-406 рр.. до P. X.)

Ерехтейон був присвячений Афіні і Посейдону. Храм побудований на місці стародавнього Гекатомпедона. Його особливістю є асиметричний план і три портика, розташованих на різних рівнях.

Храм Ніки Аптерос (421 р. до P.X)

Храм Ніки Аптерос (421 р. до P.X)

Цей маленький іонічний храм, спроектований бл. 449 р. до P. X., був побудований бл. 421 р. до P. X. на високій скелі перед Парфеноном. У плані це чотириколонний амфипростиль (оскільки, він мав 2 портика – західний і східний, кожен з яких містив у собі чотири колони). Як і Ерехтейон, храм Ніки Аптерос (перемоги, що не має крил) представляє краще, що було зроблено в іонічному ордері. Безперервний фриз, який зображує батальні сцени, Афіну та інших богів, особливо характерний.

Прикраси. Ерехтейон

Прикраси. Ерехтейон

Ерехтейон представляє самий розроблений варіант іонічного ордера. У цій деталі антаблемента будівлі можуть бути видні класичні іонічні мотиви – іоніки, ови і квітковий орнамент Анфемій (жимолость). Фриз був зроблений з чорного вапняку зі скульптурами з білого мармуру.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *