Статті

Століття Перикла: Акрополь

Опубліковано: Вересень 10, 2013 150

Ансамбль Акрополя повинен був увічнити перемогу грецьких держав над персами, а також візуально втілити ідею могутності Афін – політичного та культурного центру всієї Греції. Недобудований Парфенон, так само як і інші споруди Акрополя, був розорений під час навали персів у 480 році Будівництво Акрополя пов’язане з ім’ям Перикла. Він зважився здійснити грандіозний архітектурний проект. При ньому були побудовані всі найважливіші пам’ятники Акрополя. Кращі грецькі архітектори і скульптори того часу брали участь у створенні Акрополя: Іктін і Каллікрат споруджували головний храм – Парфенон, присвячений покровительці міста богині Афіні Палладе, а Фідій був запрошений як головний скульптор. Парфенон і Пропілеї представляють розквіт доричного ордера, що досяг досконалості.

Хрисоелефантинна скульптура

Хрисоелефантинна скульптура

У целлі Парфенона стояла статуя Афіни, виліплена Фідієм: масивна дерев’яна статуя, покрита слоновою кісткою і золото. Така техніка називається хрисоелефантинна.

Акрополь

Акрополь

Слово «акрополь» (над містом) позначає цитадель. Більшість грецьких міст було побудовано на пагорбах, і акрополі на вершинах були центрами релігійного і політичного життя.

Панафінейські урочистості

Панафінейські урочистості

Весь ансамбль Акрополя тісно пов’язаний з Панафінейськими урочистостями і ходом, які були найважливішим обрядом культу Афіни, покровительки міста. В останній день Панафіней святкова процесія підносила Афіні священне покривало-пеплос.

Поліхромність

Поліхромність

Всі будівлі на Акрополі були побудовані з білого мармуру, але скульптура на фронтонах, капітелі і метопи розфарбовані.

Колони Пропілей

Колони Пропілей

Фасади Пропілей представляли собою доричні портики. Центральний вхід ширше інших, так як використовувався для проїзду верхи й проведення жертовних тварин, і був прикрашений іонічними колонами. Пропілеї побудовані в різних рівнях.

Скульптура Парфенона

Скульптура Парфенона

Парфенон був багато прикрашений скульптурою. Два детально опрацьованих фронтони виліплені в 438-432 рр.. до P. X. Західний фронтон, показаний тут, розповідає про протистояння Афіни і Посейдона.

Пропілеї (437-432 рр.. до P. X.)

Пропілеї (437-432 рр.. до P. X.)

Монументальні вхідні ворота, Пропілеї, споруджувалися в святилищах Греції. Урочиста дорична колонада афінських Пропілей височіла над крутим підйомом на Акрополь між двома бічними крилами. Будівля мала два портика, але тільки одне з крил було завершено.

Парфенон. План

Парфенон. План

Парфенон розташований на тому ж місці, що і його попередник. Будівельники Парфенона багато в чому відступили від традиційного доричного периптеру, поєднавши доричні і іонічні традиції. У плані Парфенона була не тільки целла для статуї Афіни, але і невелике приміщення, розташоване за нею. Воно служило скарбницею і носило назву “Парфенон”, тобто “кімната для дівчат”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *