Статті

Століття Перикла

Опубліковано: Вересень 10, 2013 369

Грецька архітектура досягла свого найвищого розквіту в середині V ст. до P. X. Після вдало завершених греко-перських війн, Афінська держава мала в своєму розпорядженні великі кошти, що дозволяло зводити будівлі, які стали найбільшими пам’ятниками світового мистецтва. Це час, який часто називають століттям «Високої класики», був епохою розквіту грецької демократії, очолюваної Периклом, видатним державним діячем, який правив приблизно в 444-429 рр.. до P. X.

Гекатомпедон

Гекатомпедон

Гекатомпедон, тобто Стофутовий, налічував сто аттичних футів в довжину. Прикладом може служити Гефестейон в Афінах (бл. 449-444 рр.. до PX).

Характеристики

Характеристики

У V ст. до P. X. використання ордера сягає значної свободи: варіюються пропорції, творчо поєднуються досягнення доричного і іонічного ордерів, в одній споруді використовуються елементи всіх трьох ордерів, що дозволяло досягти більшого розмаїття вражень.

Конструкція храму

Конструкція храму

У цей період конструкція храму залишається в основному незмінною: святилище, обнесене колонадою.

Три ордера

Три ордера

В архітектурі V ст. до P. X. ордер вже використовувався більш вільно, наприклад в храмі Аполлона Епікурея в Бассах у Аркадії, побудованому Іктином, архітектором Парфенона, в якому з’єднані три ордери. За зовнішнім виглядом – це традиційний доричний периптер, але інтер’єр вирішений в іонічному ордері, а в центрі храму стояла коринфська колона.

Храм на р. Іліс поблизу Афін (449 р. до P. X.)

Храм на р. Іліс поблизу Афін (449 р. до P. X.)

Чотириколонний амфіпростільний храм, виконаний в іонічному ордері, що відрізняється особливою легкістю і витонченістю. Мабуть, послужив прообразом храму Ніки Аптерос на Акрополі.

Акротерій

Акротерій

Акротерій

Акротерій

Акротерій – скульптурна прикраса над кутами фронтону Центральним акротерієм храму Зевса в Олімпії (бл. 470 р. до PX) служила позолочена статуя летючої Ніки, була зроблена з бронзи. Акротерії зазвичай були вирізані з каменю.

Храм Аполлона  Епікурія в Бассах (429-490 рр. до PX)

Храм Аполлона Епікурія в Бассах (429-490 рр. до PX)

Храм орієнтований з півдня на північ, крім головного входу був ще й боковий, у східній стіні Статуя Аполлона містилася, ймовірно, в адитоні, відокремленому від целли колоною з коринфської капітелі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *