Статті

Ступи і чайті

Опубліковано: Серпень 18, 2013 137

Одні з найбільш ранніх архітектурних споруд Індії, збережених понині, пов’язані з буддизмом – релігією, яка виникла в Стародавній Індії в VI-V ст. до P. X. Коли виникла необхідність зберігати буддійські святі реліквії, стали будувати ступи і чайті. Ступа – це насамперед сховище святині і веде своє походження від могильних пагорбів. Створювалися і меморіальні ступи, на честь осіб або подій, шанованих буддистами. З часом з’явилася необхідність у приміщенні для реліквій і самих молільників. Для цих цілей служила чайті, буддійський храм-молитовня в якій відбувався обряд поклоніння ступі. Чайті будувалися з дерева та цегли, але до наших днів дійшли тільки вирубані в скелях.

Cтупи

Cтупи

Ранні ступи споруджувалися у вигляді земляного насипу або з цегли-сирцю. З часом виробилася форма ступи у вигляді півсфери на квадратному підвищенні. Зверху ступа завершувалася релікварієм і символічними парасолями, що символізують різні частини всесвіту. Споруджувалися ступи та окремими особами по обітниці, тому поруч з великими могли перебувати ступи менших розмірів.

Торана

Торана

Ступа обносилася огорожею з чотирма воротами – торонами, орієнтованими по сторонах світу. Іноді вони мали просту форму і складалися з двох стовпів, з’єднаних архітравом, але часто ворота прикрашалися рельєфами зі сценами з життя Будди, як, наприклад, ворота ступи монастиря в Санчі.

Оздоблення

Оздоблення

Ранні ступи були зовсім простими, пізніші багато декорувалися скульптурою, різьбленням по каменю, особливо ступи II-III ст. до P. X. Так, ця ступа з Араваті в Декань багато прикрашена скульптурою зі сценами з життя Будди, медальйонами, вінками.

Прадакшинапатха

Прадакшинапатха

Усередині огорожі проходила доріжка-прадакшинапатха, по якій відбувалася церемонія обходу ступи з молитвами.

Ведіка

Ведіка

Ведіка – огорожа, яка огороджує ступу. Вона позначає межу священної території і часто багато прикрашена медальйонами з вирізаними зображеннями птахів, тварин і міфологічних фігур.

Капітель

Капітель

Над колоною часто височіла велика скульптурна капітель, що нагадує капітелі з Персеполя. На малюнку зображена капітель, що відноситься до I ст., Прикрашена зображеннями коней і слонів з вершниками.

Стамбхи

Стамбхи

Існувала традиція встановлювати на дорогах в найбільш жвавих місцях меморіальні стовпи з царськими указами і буддійськими висловами. Це монолітні кам’яні стовпи, завершені скульптурою. Вони називалися стамбхи і ставилися аж до XVIII ст.

Ранні стамбхи

Ранні стамбхи

Найбільш ранні зі збережених стамбхи були зведені під час правління царя Ашоки (269-232 рр.. До P.X.). По всій видимості, вони спиралися на дерев’яну основу, а самі були з каменю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *