Статті

Свята Софія. Константинополь (532-537 рр..)

Опубліковано: Вересень 18, 2013 253

Собор Св. Софії – найграндіозніший і видатний пам’ятник візантійської архітектури. Він абсолютно унікальний – нічого схожого ніколи більше не було побудовано. Він споруджений імператором Юстиніаном на місці зруйнованої базиліки з тією ж назвою. Будівельники Софії в Константинополі-Анфімій із Трал і Ісідор з Мілета були не просто кваліфікованими ремісниками, але видатними інженерами й архітекторами, людьми, чудово освіченими. У соборі Св. Софії враховані всі основні досягнення архітектури минулих століть, але в ньому домінує нове. Нове призначення, нові конструктивні прийоми, нові художні особливості. Св. Софія є пам’яткою своєї епохи, що володіє незвичайною силою впливу. Основний будівельний матеріал собору – цегла, але також використаний і камінь для восьми стовпів подкупольного простору. У 558 р., через 20 років після завершення робіт купол, мабуть із-за землетрусу, впав. У 563 р. він був відновлений.

Підкупольний простір

Підкупольний простір

Система напівкуполів пов’язує купол Св. Софії з її базилікальною основою. У цю систему входять два великих напівкупола і п’ять малих, шостий напівкупол замінений циліндричним зводом над головним входом у центральну частину інтер’єра з нартекса.

План

План

Собор Св. Софії – купольна базиліка в плані. Тут зберігається центральний і бічні нефи і великий підкупольний простір. Купол в діаметрі 32,6 м спирається на чотири арки, підтримувані чотирма великими стовпами.

Зовнішній вигляд

Зовнішній вигляд

Різні купола і напівкупола були вкриті свинцем і чітко вимальовувалися в зовнішньому вигляді собору, направляючи погляд до центрального куполу. Побудований з цегли, без прикрас зовні, храм масивний і аскетичний.

Аркади

Аркади

Стіни центрального і бічних нефів представляють собою тонкі перегородки, прорізані суцільною аркадою, що робить їх ажурними. У першому ярусі аркади з п’ятьма прольотами, у другому – з сім’ю.

Інтер'єр

Інтер’єр

Просторий інтер’єр собору був пронизаний світлом. Над головами тих хто молиться парив величезний купол. Аркади центрального нефа і екседр роблять стіни легкими, майже нематеріальними. Підкупольний простір здається особливо великим і світлим.

Поперечний розріз

Поперечний розріз

Усередині собор оброблений зеленими, червоними, білими, синіми, чорними і жовтими мармуровими плитами. Сорок вікон на барабані купола пропускали світло в інтер’єр, так само як і вікна в екседрах, бічних сторонах центрального і бічних нефів.

Мозаїки

Мозаїки

Мозаїки покривали стіни, куполи, напівкупола, склепіння простими орнаментами із зображеннями листя і хрестів. Центральний купол був покритий однокольоровою золотою мозаїкою.

Кубовидні капітелі

Кубовидні капітелі

Капітелі в основній аркаді кубовидні, які нагадують трапецію з опуклими сторонами. З боків у них розташовані маленькі іонічні волюти. Капітелі покриті різьбленим орнаментом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *