Статті

Театри та одеони

Опубліковано: Вересень 10, 2013 140

Театри, як вважається, з’явилися в VI-V ст. до P. X. і призначалися для діонісійських урочистостей. Пізніше, вони використовувалися для вистав трагедій і комедій, двох типів грецької драми, яка досягла свого розквіту в часи Перикла. Театри зазвичай розташовувалися на пагорбі, і ряди сидінь – спочатку дерев’яних, потім кам’яних – споруджувалися на схилі, в той час як дія розгорталося внизу. Всі театри були на відкритому повітрі. Театр Діоніса в Афінах (розпочато бл. 500 р. до PX) і театр в Епідаврі (бл. 350 р. до PX) – найвідоміші з них. Часто в найближчому сусідстві розташовувалися одеони, або музичні зали. Вони були менші театрів і виникли пізніше. Самим раннім відомим прикладом був одеон Перикла в Афінах, побудований бл. 435 р. до P. X.

Театрон

Театрон

Театрон – місця для глядачів. Вони зазвичай розташовувалися півколом по схилу пагорба. У перших рядах знаходилися почесні місця для особливо шанованих громадян. Сидіння були розділені круговими сходами на групи, забезпечують прохід.

Орхестра

Орхестра

Орхестра – рівна кругла площадка, по якій рухався хор. Це місце, де виступаючі танцювали і співали, і де, мабуть, спочатку розташовувався вівтар Діоніса.

Проскеніум

Проскеніум

В епоху еллінізму переважаючим сценічним жанром стала комедія, хор втратив своє значення, і дія була перенесена з орхестри на дах проскеніума. У зв’язку з подальшою еволюцією драми, розвитком постановочної техніки, скена театру зазнає у II ст. до P. X. безліч змін.

План одеона

План одеона

Довгий час вважали, що всі одеони були круглими в плані. Тут представлений план одеона Ірода Аттіка в Афінах (бл. 161 р. до PX). Одеон, побудований Періклом в Афінах, швидше за все був квадратним.

Скена

Скена

Скена – намет для переодягання акторів, розташований близько орхестри. Потім це приміщення зробилося більше, воно складалося вже з декількох кімнат для переодягання та реквізиту. Фасад, що виходить на глядачів, використовувався як сценічна декорація. Крила, розташовані по краях будівлі, виступали вперед і окреслювали майдан орхестри.

Дах одеона

Дах одеона

Одеони, на відміну від театрів, були повністю або частково покриті дахом. Дах одеона Перикла в Афінах підтримувався 81 колоною і, за відомостями Плутарха, був «похилим і сходився в точці» таким чином, щоб бути схожим на «шатро перського царя».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *