Статті

Траян

Опубліковано: Вересень 14, 2013 179

Іспанський солдат Траян став імператором в 98 р. Він відомий як один з великих будівельників-імператорів, але, на жаль, до нас мало що дійшло від його часу. Ринки Траяна – щасливий виняток. Ці вулиці магазинів з каменю і бетону піднімалися на Квірінальському пагорбі над форумом Траяна. Він побудував терми на місці Золотого будинку Нерона, які слідували плану терм Тіта. Траян також реконструював порт і корабельні в Римі. Але наймасштабніший його проект-форум Романум (Римський форум). У цілому архітектор форуму використовував багато вироблені до нього прийоми, зокрема півкруги форуму Августа.

Бібліотеки. Рим

Бібліотеки. Рим

Дві чудові бібліотеки для латинських і грецьких рукописів були побудовані на форумі Траяна. Вони розташовувалися одна напроти іншої і виходили входами на площу, в центрі якої стояла колона Траяна. Подіум в них був замінений галереями на високих колонах.

Колона Траяна. Рим (бл. 112)

Колона Траяна.
Рим (бл. 112)

Ця монументальна колона з мармуру (155 футів у висоту або 47 м), була зведена, на честь перемог Траяна у війні з лаками. Головна особливість цієї колони – рельєфний фриз, який тягнеться від подіуму до капітелі довгою спіральною стрічкою.

Статуя. Колона Траяна

Статуя. Колона Траяна

Прах імператора Траяна був замурований в основу колони. Колона мала внутрішні кручені сходи і була увінчана позолоченою бронзовою статуєю, яка пізніше була замінена на статую св. Петра.

Арка Траяна. Беневенто (бл. 115 р.)

Арка Траяна. Беневенто (бл. 115 р.)

Арка Траяна в Беневенто зведена на честь побудови дороги Рим-Бріндізі. Її фасади цілком покриті мармуровими горельєфами. На одній стороні арки вони розповідають про завоюваннях Траяна, на іншій – про його будівельної діяльності.

Форум Траяна. Рим (бл. 100-12 рр..)

Форум Траяна. Рим (бл. 100-12 рр..)

Форум своєю грандіозністю і блиском перевершив усі колишні. Його планування змінило традиційну осьову композицію. Пропорції площі близькі до квадрату. Поздовжня вісь підкреслена аркою Траяна при вході і портиком базиліки Ульпія навпроти неї.

Базиліка Ульпія. Рим (бл. 100-12 рр..)

Базиліка Ульпія. Рим (бл. 100-12 рр..)

Базиліка – гармонійна, врівноважена будівля на високому подїю, з напівкруглими екседрами на коротких сторонах, замикала композицію форуму.

Храм Траяна. Рим

Храм Траяна. Рим

Після смерті Траяна, його наступник Адріан прибудував до форуму напівкруглий перистиль з храмом обожнюваного імператора.

Поперечний переріз. Базіліка Ульпія

Поперечний переріз. Базіліка Ульпія

Центральний неф був оточений подвійною колонадою, через яку було видно апсиду. Над колонадою, можливо, були галереї. Базиліка була відома своїми розмірами і красою. Можливо, вона послужила моделлю для перших християнських церков.

Скульптура храму Траяна

Скульптура храму Траяна

Ця деталь декору з храму Траяна-дуже тонкий скульптурний рельєф, характерний для того часу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *