Статті

Центричний план

Опубліковано: Вересень 18, 2013 311

Ранньохристиянська архітектура запозичила у римських споруд центричний план, що грунтується на колі, хресті або багатокутнику. Ця форма була характерна для похоронних споруд типу тумулуса. Ідея храму-мавзолею (мартиріума), спорудженого над могилою християнського мученика, виникла в перші століття християнства. Розвиток конструктивних можливостей таких храмів-мавзолеїв призвів до виділення купольної частини зі світловим барабаном і розвитку хрестовокупольної системи в багатьох християнських храмах і баптистеріях.

Латеранський баптистерій. Рим (бл. 315 р.)

Латеранський баптистерій. Рим (бл. 315 р.)

В епоху раннього християнства будувалися спеціальні будівлі для хрещення – баптистерії. Найчастіше вони були центричними у плані, з куполом, що спирається на циліндр або восьмикутник. Число 8 символізує відродження, тому що світ почався на восьмий день після Створення.

Мавзолеї

Мавзолеї

Ранньохристиянські гробниці слідували традиції римських мавзолеїв, які також були центричними. Вони відрізняються від своїх римських прототипів тим, що будувалися звичайно біля базиліки. Більшість мала центральний простір з колонами і галереєю.

Поперечний розріз. Мавзолей Констанції. Рим (350 р.)

Поперечний розріз. Мавзолей Констанції. Рим (350 р.)

Ця гробниця, збудована для дочки Костянтина Констанції, – кругли, перекритий куполом простір. Прорізаний вікнами барабан спирався на арки, що підтримували подвійний ряд колон Корінфа, з’єднаних попарно імпостами.

Інтер'єр мавзолею Констанції

Інтер’єр мавзолею Констанції

Інтер’єри мавзолеїв були багато прикрашені, як, наприклад, в мавзолеї Констанції. Тут мозаїка покривала стіни. Її сюжети слідували чіткою схемою: спочатку геометричні орнаменти, потім виноградні лози і путті і нарешті старозаповітні сцени в куполі.

Монастир Калат-Семан. Сирія (480-490 рр..)

Монастир Калат-Семан. Сирія (480-490 рр..)

Хрестоподібний у плані храм монастиря виник навколо стовпа, на якому провів останні двадцять сім років свого життя Се-Меон Столпник. Стовп був центром восьмигранного приміщення, до якого з чотирьох сторін примикали базиліки. Одна з них закінчувалася апсидами і служила церквою.

Хрестовокупольний план мавзолею Галли Плацидії. Равенна (425 р.)

Хрестовокупольний план мавзолею Галли Плацидії. Равенна (425 р.)

Хрестовокупольний план був характерний для мартириріїв і мавзолеїв. Мавзолей Галли Плацидії – ранній приклад хрестовокупольного плану. Центральний неф подовжений і утворює латинський хрест.

Інтер'єр мавзолею Галли Плацидії. Равенна

Інтер’єр мавзолею Галли Плацидії. Равенна

Нефи мавзолею перекриті циліндричними склепіннями, а в центральній частині розташований купол.

План церкви Сан-Лоренцо. Мілан (378 р.)

План церкви Сан-Лоренцо. Мілан (378 р.)

Основу плану церкви складають два квадрата, середини сторін яких виступають назовні у вигляді екседр. Екседри – двоярусні, з арочними прольотами. Арки другого ярусу утворюють перехід до купола. Центральну частину перекриває купол на прорізаному вікнами барабані.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *