Статті

Церковна архітектура Італії XVI ст.

Опубліковано: Жовтень 23, 2013 384

У XVI ст. центром італійської архітектури стає Рим. Відновлення папського двору і необхідність термінової реконструкції занепалого міста забезпечили замовлення на будівництво від пап, кардиналів і нових релігійних орденів. Архітектура слугувала могутнім знаряддям, за допомогою якого католицька церква підкреслювала своє значення і силу. У XVI ст. побудовані знамениті церкви, як з центричним, так і з базилікальним плануванням. Їх будова відповідала новому порядку літургії і функціональним вимогам. Архітектори вивчали давнини Риму і нові будівлі, побудовані, зокрема, Донато Браманте. Архітектурна мова Високого Відродження стала більш монументальною та продуманою.

Собор Св. Петра. Рим

Собор Св. Петра. Рим

Перебудова собору Св. Петра розтягнулася на XVI і початок XVII ст. За проектом Браманте, собор мав стати центричною купольною спорудою. Його базилікальне планування відноситься до 1605р. Східна, вівтарна частина собору була завершена Мікеланджело, який розмістив тут пілястри Корінфа.

Темп'єтто

Темп’єтто

Цей храм, який побудований Браманте, може служити прикладом будинку-ротонди з центричним планом. Ця будівля вважалася досконалою вже за життя архітектора і стала єдиною сучасною будовою, включеною Андреа Палладіо в його книгу про римські храми.

Форма храму

Форма храму

Браманте відтворив круглу форму римського храму з колонадою навколо целли. Напівкруглий купол лежить на високому барабані. Для будівництва цього храму Браманте вибрав мужній доричний ордер. Метопи прикрашені емблемами папської гідності.

Іль-Джезу. Рим (розпочато в 1568 р.)

Іль-Джезу. Рим (розпочато в 1568 р.)

Релігійні ордени ставали великими замовниками архітекторів, так як для них були потрібні нові типи церкв. Єзуїтський кафедральний собор Іль-Джезу став зразком для пізнішої архітектури, так як він втілив в собі вимоги, які пред’являються до церковної архітектури: з широким нефом і каплицями по сторонах проходів.

Сант-Андреа на Віа-Фламіні. Рим (1550-1553)

Сант-Андреа на Віа-Фламіні. Рим (1550-1553)

Будинки епохи Відродження часто наслідували прославлені зразки, наприклад церква Сант-Андреа, очевидно наслідує Пантеон, але архітектор Віньола помістив овальний купол на вітрилах над прямокутним простором храму.

Реденторе. Венеція (почата в 1577 р.)

Реденторе. Венеція (почата в 1577 р.)

Вклад Андреа Палладіо в церковну архітектуру був особливо значним. Він використовував ордер для вирішення церковного фасаду. Для інтер’єру венеціанських церкв характерні великі вікна, використання колон.

Санта-Марія-делла-Консолаціоне. Тоді (розпочато в 1508 р.)

Санта-Марія-делла-Консолаціоне. Тоді (розпочато в 1508 р.)

Пошук ідеального центричного планування займав архітекторів протягом всієї епохи Відродження. Церква паломників в Тоді стала частково втіленням теоретичного ідеалу Альберті. Вона має центричний симетричний план і стоїть на відкритому місці, яке виділяється .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *