Статті

Віхари

Опубліковано: Серпень 18, 2013 162

Одним з важливих типів ранньої індійської архітектури були віхари, або монастирі. Вони відомі з II ст. до P. X. Спочатку чернечі громади не мали будівель і збиралися просто в печерах, але пізніше з’явилися монастирські будівлі. Монастирі мали жити на подаяння мирян і не вели свого господарства.
На їх території не було приміщень для худоби або складів для зерна. Селяни довколишніх сіл приносили в монастирі продукти. Часто монастирі вирубувалися в скелях. Найзнаменитіший з печерних комплексів знаходиться в Аджанті.

Келії

Келії

Як правило, над дверним проходом келії розташовувалася підковоподібна арка, що повторює вікно чайтьи. Пізніше келії перекривалися куполоподібними дахами і прикрашалися різьбленням.

Ранні віхари

Ранні віхари

Віхари – це монастирський комплекс житлових будівель. Він складався з одноповерхових чернечих келій, розташованих по трьом сторонам прямокутного двору в центрі якого стояла ступа.

Пізні віхари

Пізні віхари

У V ст. віхари перетворилися на новий тип буддійського храму. Найпростіший вид віхари – це зал з масивними стовпами в центрі і вирубаними в стіні целлами зі статуями Будд, з портиком-терасою з боку входу.

Віхари і чайтьи

Віхари і чайтьи

Ранні печерні віхари розташовувалися зазвичай поряд з чайті. У цей час служби проходили в чайті.

Веранди

Веранди

У передній частині більшості Віхар була розташована веранда, що служила переходом між зовнішнім світом і напівтемрявою яка була вирубана в скелі залу. Саме веранда була зазвичай найбільш багато декорована. Колони прикрашалися різьбленням, а стіни і стелі були розписані фресками.

Сала

Сала

До деяких пізніх Віхар прилягали приміщення, звані салами. Сали використовувалися в основному як кімнати для навчання, але могли служити і трапезними (Ехармасали). На малюнку зображена сала, потрапити до якої можна було, пройшовши через веранду з двадцятьма колонами.

Колонний зал

Колонний зал

У міру того, як віхари ставали більше і розкішніше, в їх інтер’єрі з’являлися колони, що підтримували перекриття. Спочатку це були чотири колони, потім дванадцять, потім двадцять і більше. У цьому залі з монастиря в Аджанті колони, а також стелю і стіни, покриті розписом.

Віхари. План

Віхари. План

У Гандхарі (нині-Північний Пакистан), всі віхари були окремо розташованими будівлями, побудованими з каменю. Цей монастир в Такхт-і-Баха і включає в себе квадратний дворик зі ступою в центрі (А), дворик з нішами (В), житловий дворик (С) і зал для зборів (D).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *