Статті

Як покласти фундамент без помилок

Опубліковано: Березень 10, 2015 565
Стрічковий фундамент

Стрічковий фундамент

Будинок починається з фундаменту – це проста абетка і всі впевнені, що глибина основи всієї будівлі починається там, де закінчується точка промерзання ґрунту. Не зовсім так: усе дещо складніше. Глибина закладання фундаменту залежить не лише від того, наскільки ґрунт стійкий до морозів, а від самої природи ґрунту, від типу будівлі та наявності підземних вод.

Який фундамент підійде вам? Усі типи фундаменту можна умовно поділити на 4 види.

1. Стрічковий фундамент

Для нього потрібно багато матеріалу та годин роботи. Проте технологія тут дуже проста і найчастіше використовується для індивідуального будівництва.

• Що являє собою такий фундамент: це залізобетонна стрічка, уздовж периметра всієї будівлі. Він ідеально підходить для будинків із підвалами чи гаражами, підходить для будь-якого виду стін: цегляних, бетонних, кам’яних тощо.
• Укладати такий фундамент можна як на природній, так і на пальовій основі.
Закладають його на 20 см глибше точки промерзання ґрунту, але не глибше 70 см від рівня поверхні. Товщина його може варіюватися залежно від товщини стін, використовуваного матеріалу та бажаного тиску будівлі.

Мілкозаглиблений Заглиблений
Використовується в дерев’яних будинках. Інколи – в невеликих кам’яних. Це ідеальний варіант для слабовируватих ґрунтів, закладається на глибині 50-70 см. Чудово витримує будинки із важкими стінами або ж перегородками. Саме такий фундамент варто закладати, якщо плануєте гараж чи підвал. Ідеальна глибина – 20-30 см нижче промерзання ґрунту. Будьте готові, що вам знадобиться багато матеріалу

2. Стовповий фундамент

Стовповий фундамент

Стовповий фундамент

Це економічний, надійний та нескладний по роботі варіант. Він не вимагає додаткових гідроізоляційних робіт, але підходить лише для легких каркасних та дерев’яних будинків без підвалів. Використовується в будь-якій місцевості, за винятком вируватих та сипучих ґрунтів.

• Що являє собою: в усіх точках з підвищеним навантаженням – в кутках, місцях перетину стін – зводять невеличкі стовпи з бетону, цегляною чи кам’яної кладки. Відстань між ними, як правило – 1,5-2,5 м. Простір між стовпами засипають піском чи щебенем, далі пускають товстий шар бетону чи залізобетону. Між самими стовпами пускають забірку – стінку, що їх з’єднує (може бути з цегли, бетону чи бутової кладки, завтовшки 10-20 см). Її заглиблюють в поверхню на 10- 20 см. Це вбереже фундамент від втрати тепла, зайвої вологи та тріщин.

Суцільний фундамент-моноліт

3Суцільний фундамент-моноліт

3. Суцільний фундамент-моноліт

Такий вибір не вимагатиме використання дорогої техніки та не ставить обмежень в конфігурації будівлі. Це економний варіант для легких дерев’яних будинків (займає не більше 18% всього бюджету на будівництво). Головна перевага такого фундаменту – при переміщенні ґрунту вся плита рухається разом із ним, таким чином будинок гарантовано врятований від руйнування.

• Закладається під усією будівлею. Використовується в умовах сильного стиснення ґрунту.

4. Пальовий фундамент

Це безвідмовний варіант, коли будівництво провадиться на нестійких ґрунтах. Окрім того – це найбільш вдалий вибір для масштабного будівництва.

Що являє собою: в основі такого фундаменту – палі із загостреними нижніми кінцями. Їх вкручують або вбивають у поверхню завдяки спеціальному обладнанню. Таким чином ці палі проходять м’які та пухкі шари і фіксуються в більш твердих шарах ґрунту, що приймають всю вагу будівлі.

• Кожна паля може витримати до 5 тонн навантаження. Усі вони вгорі з’єднуються балками, що забезпечує надійну фіксацію фундаменту. Така конструкція схожа на стовпову, різниця лише в розмірах та витривалості. Це чудовий варіант за наявності великої кількості підземних вод чи плавунів.

Пальовий фундамент

Пальовий фундамент

✓ До пальового фундаменту можна віднести й гвинотовий. Це надійний варіант для місцевості зі складним ландшафтом, з високим рівнем підземних вод чи на нестійких ґрунтах. Він здатен витримати великі навантаження і не боїться перепадів тиску.

• Замість паль тут використовують сталеві труби, на які наварюється лопать.
Такі труби заглиблюють в поверхню не менше, ніж на 1,5 м. Це дає гарантію надійності та стійкості. По суті – такому фундаменту не страшні жодні зсуви, оскільки труби вкручуються до тих пір, доки не досягнуть стійких шарів ґрунту.
• Усі такі труби підрізаються під один рівень. Їхні стволи бетонують, а надземну частину вкривають антикорозійним розчином.
Переваги:

1. Такий фундамент легко конкурує із традиційними за своєю економічністю та зручністю робіт.
2. Не вимагає спеціальних земляних робіт: не потрібно вирівнювати земельну ділянку та залучати дорогу техніку.
3. Підходить для будь-яких типів ґрунтів, будівництво можна проводити на схилах та поблизу дерев.
4. До будинку з таким фундаментом легко додати будь-які споруди.
5. Терміни виконання робіт – мінімальні. Якщо це каркасний чи дерев’яний будинок, то гвинтовий фундамент заливають за пару днів.
6. Будівництво можна розпочинати в будь-який місяць року.

Обирати та вирішувати вам. І коли з типом фундаменту розібралися, головне не помилитися та дати правильний старт своєму будинку. Щоб уникнути проблем в майбутньому, зважайте на найбільш повторювані помилки під час заливання фундаменту.

1. Тут все зрозуміло: нехтування інженерно-геологічним дослідженням місцевості.

♦ Результат: просідання фундаменту та тріщини по всій конструкції.

✓ Вірне рішення: як зазначалося вище – обов’язково вияснити природу ґрунту, його морозостійкість та наявність підземних вод. Кожен вид природної поверхні по-різному реагує на морози, вологу та навантаження. Так ви зможете спрогнозувати оптимальну глибину фундаменту, допустиме значення тиску від конструкції та розмір очікуваного просідання тощо.

2. Сам собі майстер: не варто самостійно вносити зміни до проекту будівництва

♦ Результат: непродумані зміни перегородок, планування, поверхів може суттєво вплинути на навантаження. Як наслідок – зсуви та руйнування фундаменту.

✓ Вірне рішення: виключно спеціалісти, зробивши попередні розрахунки, можуть корегувати проект.

3. Економія – наш ворог: використання неякісних матеріалів.

♦ Результат: фундамент не достатньо міцний. Конструкція не витримує вагу будівлі і є ризик руйнування.

✓ Вірне рішення: не шкодуйте коштів на матеріали. Наприклад, в піску не має бути глини, а цемент варто використовувати одразу ж після придбання. Зважайте, що при будівництві в морози бетон має бути з особливим домішками – стійкими до низьких температур.

4. Коли час горить: зводити стіни одразу ж після заливання фундаменту.

♦ Результат: фундамент не набуде потрібної міцності, буде крихким. Вже з першого року після будівництва по стінах підуть тріщини.

✓ Вірне рішення: Фундамент повинен вистояти 28 днів, відповідно до норм.

5. Нещільна опалубка: не підганяти щити чи дошки одне до одного.

♦ Результат: через щілини протече цементне молочко. Бетон розшарується та стане крихким.

✓ Вірне рішення: необхідно використовувати інвентарну опалубку та щити з вологостійкої фанери. Не лишати щілин та зазорів.

6. Стрічковий фундамент однакової товщини під усіма стінами.

♦ Результат: якщо товщина стін різна, то просідання фундаменту буде проходити нерівномірно в такому випадку через різне навантаження.

✓ Вірне рішення: ширина фундаменту повинна відповідати ширині стіни.

7. Без деформаційних швів: єдина конструкція фундаменту в будинках з терасою, верандою.

♦ Результат: різна кількість поверхів та конструкцій під одним фундаментом – нерівномірне навантаження. Як наслідок: тріщини та нестійка будівля.

✓ Вірне рішення: кожна частина будинку має свій фундамент, між ними встановлюються «деформаційні шви» завтовшки 10-15 мм. Їх заповнюють мінеральною ватою, пінополіетиленом тощо.

8. Самостійне приготування бетону для заливки фундаменту.

♦ Результат: вручну замішувати велику кількість бетону не просто складно – безглуздо. Це буде неякісна суміш, що зіпсує весь фундамент.

✓ Вірне рішення: обрати готовий бетон або ж бетонозмішувач та відповідні матеріали.

9. Без армування: нехтувати укріпленням монолітного фундаменту.

♦ Результат: відсутність армованого каркасу або порушення при його встановленні – це гарантовані тріщини в фундаменті, а згодом – у всій будівлі.

✓ Вірне рішення: використовувати необхідну кількість арматури відповідного діаметру.

10. Все скінчили: не доглядати за залитим фундаментом.

♦ Результат: структура бетону легко руйнується до завершення 75% робіт із фундаментом, тому варто мінімалізувати всі впливи на нього.

✓ Вірне рішення: дотримуватися температурного режиму. Влітку – зволожувати фундамент (і додатково захищати плівкою від випаровування на 2-3 дні), а взимку – підігрівати до 18-23 °C після заливання. Не допускати прямі сонячні промені та слідкувати за механічними пошкодженнями.

11. Впливи природи: не гідроізолювати та не утеплювати фундамент.

♦ Результат: волога може просочуватися та руйнувати фундамент. А втрати тепла через фундамент можуть складати 25% від всього будинку. А в підвалі такого будинку може з’явитися грибок та пліснява через конденсат.

✓ Вірне рішення: використовувати матеріали з високими теплоізоляційними показниками, достатньої щільності та мінімальним вологопоглинанням. Провести гідроізоляційні роботи одразу ж після зведення фундаменту.

Будьте уважні під час вибору, не нехтуйте консультацією спеціалістів і зайвий раз перевірте – чи врахували ви всі особливості місцевості – і будинок побачить ще й ваших онуків!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *