Статті

Єлизаветинські «будинки чудес»

Опубліковано: Жовтень 23, 2013 138

В Англії, як і в решті Північної Європи, в XVI ст. ще продовжував домінувати готичний стиль. Знання класичної архітектури доходило сюди не безпосередньо з Італії, а через інші країни, в основному з Німеччини та Нідерландів. Число церковних і королівських замовлень в Англії часів Реформації було дуже обмежене. У той же час, досить багато будували високопоставлені придворні Єлизавети I. Історик архітектури сер Джон Саммерсон назвав такі будівлі «будинками чудес». Деякі з них були зведені, або ж перебудовані, спеціально для розкішних розваг Єлизавети I і її оточуючих під час щорічних Королівських виїздів. Більшість рис цього типу будівель втілено в Лонгліті й Уоллатон-Холі.

Лонгліт. План

Лонгліт. План

Будинок, в якому міг розміститися королівський двір, повинен був включати не лише довгу галерею і величезні зали для блискучих веселощів, а й розумно сплановані кухні та службові приміщення для ведення бездоганного господарства. Були потрібні також і житлові приміщення. Все це можна побачити на плані Лонгліта, симетричному щодо двох осей.

Лонгліт. Уїлтшир (1570-і рр..)

Лонгліт. Уїлтшир (1570-і рр..)

Лонгліт був перебудований в 1570-х рр.. і включив в себе більш ранні споруди. Оригінальність будівлі частково полягає в його симетричному і гармонійному фасаді, з розкішною оправою вікон.

Фасад Лонгліта

Фасад Лонгліта

Фасад Лонгліта поєднує в собі стриманість і впорядкованість архітектури Відродження з чисто англійським мотивом – еркерними вікнами. Злегка виступаючий еркер оживляє фасад, не порушуючи його похмурої монументальної гармонії.

План Уоллатон-Холу

План Уоллатон-Холу

На симетричному плані видно чотири вежі, розташовані по кутах прямокутної будівлі. Внутрішній дворик відсутній, на його місці розташований величезний центральний зал.

Головний зал. Уоллатон Холл

Головний зал. Уоллатон Холл

Величезні зали популярні в архітектурі епохи Тюдорів. У даному випадку, освітлення забезпечують готичні вікна верхнього ряду. Деталі переплітаючого орнаменту йдуть від голландських зразків XVI ст.

Уоллатон-Холл. Ноттінгемшир

Уоллатон-Холл. Ноттінгемшир

Знання архітектури Італії та інших європейських країн надходили до Англії різними шляхами, в тому числі і за допомогою архітектурних трактатів. У пристрої Уоллатон-Холу, побудованого в 1580-і роки Робертом Смітсоном, простежується вплив Серліо і Ханса Вредемана де Вріса.

Вежі Уоллатон-Холу

Вежі Уоллатон-Холу

Чотири кутові вежі створюють ефектний контур будівлі. Вони прикрашені характерними фронтонами з переплітающимся візерунком-межа, успадкована від проектів Де Вріса.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *