Статті

З чого почати будівництво?

Опубліковано: Грудень 13, 2013 160

У першу чергу Ви повинні знайти, хто будуватиме будинок для вас. При виборі проекту будинку все однозначно, тому що проект повинен бути виконаний тільки професійними архітекторами, то з будівництвом будинку все складніше.

В Україні завжди було багато чоловіків, яких називали “майстер на всі руки” , які вміють і класти цеглу і складати баньки. Якщо фінансове становище дозволяє не економити на будівництві, в такому випадку Вам краще звернутися у велику будівельну компанію з великим досвідом малоповерхового будівництва і великою кількістю реалізованих проектів будинків. Насамперед зверніть увагу, чи є у будівельної компанії ліцензія на право ведення будівельних робіт, потім попросіть 3 – 4 адреси, за якими зводилися будинки і зв’яжіться з власниками цих будинків. Поїдьте туди самі і подивіться на об’єкти будівництва, поговоріть із замовниками. З інформації, яку вони Вам скажуть, відразу стане зрозуміло, чи задоволені вони якістю робіт, які нюанси в діяльності будівельної компанії існують. Як правило, люди, які вже вишикувалися, не відмовляють у таких проханнях, бо й самі колись так робили. Якщо Ви обмежені в коштах, то і в такому випадку існує кілька варіантів. Розглянемо найтиповіші ситуації.

Будую будинок сам

При цьому варіанті будівництва будинку потрібно відзначити наступні моменти:

 1. Потрібно розуміти, що у вас повинно бути як мінімум два помічника, які мають хоч які-небудь навички будівельних робіт.
 2. Ви повинні зрозуміти, які роботи з будівництва будинку Ви можете виконати самі, а на які найняти субпідрядників.

Будівництво своїми руками

При цьому варіанті будівництва Ви повинні керуватися простим правилом – не впевнений, не роби. Все-таки реальний заміський будинок, це не картковий будиночок – впав, і бог з ним. Навіть якщо Ви знаєте, як робити ту чи іншу роботу, почитайте літературу, отримаєте консультації у фахівців, а потім приступайте до справи. Поспіх у цій справі ні до чого доброго не приведе. Що можете, зробіть самі, а складну, непосильну для Вас роботу довірте професіоналам. При такому варіанті будівництва ви можете заощадити до 40 % від вартості будинку. Все залежить від того, з яким обсягом робіт Ви впораєтеся самостійно, а який треба буде віддати субпідрядникам.

Сам собі підрядник

Ви самі купуєте будівельні матеріали, замовляєте комплектуючі, організовуєте доставку та складування матеріалів на будмайданчик. При такому підході Ви зможете заощадити 20-25% своїх коштів, що вже не мало, оскільки Ваші накладні витрати будуть меншими, ніж витрати будівельної компанії, яка додає до відпускної ціни будівельних матеріалів певний відсоток свого прибутку, а також Ви не сплачуєте послуги експедиторів.

Таким чином, коли замовник є генпідрядником, позитивна сторона в ситуації полягає в істотній економії коштів, що йдуть на будівництво будинку. Ще одна перевага полягає в тому, що замовник має можливість здійснювати повний контроль над кінцевим продуктом. Маючи справу безпосередньо з субпідрядниками, замовник може відстежувати якість виконання робіт. Негативною стороною цього варіанту будівництва будинку є кілька моментів.

По-перше, ця діяльність займає дуже багато часу. Ще до того, як почнеться саме будівництво, Вам буде потрібно затратити чимало часу на пошук субпідрядників і отримання від них кошторисів на виконувані роботи, на визначення кінцевої вартості будівництва та на складання графіка робіт. Все це потрібно буде зробити крім безпосереднього фінансування будівництва будинку. Відразу розраховуйте на те, що на підготовчу стадію проекту Ви витратите всі вихідні та вільні вечори протягом мінімум цілого місяця.

Другий негативний момент полягає в відповідальності, який Ви звалити на свої плечі. Ви будете контролювати весь сукупний бюджет на будівництво будинку. Якщо Ви забудете про витрати на будь-які будівельні матеріали або про вартість яких робіт, це будуть виключно Ваші проблеми. Якщо між Вами та субпідрядником виникнуть розбіжності з приводу того, чи вважати чи не вважати будь-яку роботу або послугу включеною в загальну вартість робіт, надану Вам цим субпідрядником, Ви будете повинні або довести йому свою правоту, або викласти додаткові готівкові витрати, щоб ця робота була виконана. На жаль, все передбачити в договорі на виконання робіт нереально, це можуть зробити лише спеціально найняті люди, які здійснюють нагляд за будівництвом будинку від Вашого обличчя і беруть на себе функцію генпідрядника. Вартість послуг таких фахівців складає до 10% від загальної вартості будинку. Мати справу з субпідрядниками часом буває не так-то легко. Ви легко можете зустріти таких субпідрядників, чиї основні навички полягають у мистецтві ухиляння від роботи, яку вони найнялися виконати для замовника за обговорену ціну. Щоб добре управлятися з субпідрядниками, потрібне поєднання таких якостей, як : терпіння, завзятість і здоровий глузд. Радимо зберігати спокій, навіть якщо Ви почуєте від людини деякі вельми дивні виправдання з приводу його відсутності на робочому місці або навіть якісь часом просто неймовірні пояснення того, чому він пішов з вашого будмайданчика завчасно. Особливо, якщо будівництво довелося на мисливський або рибальський сезон, або погода видалася занадто спекотна або навпаки надто холодна, не по сезону волога або ж суха, а, може бути, і взагалі надто хороша.

І, нарешті, завжди існують якісь не дуже-то приємні справи, які за відсутністю інших виконавців випадають на долю саме генпідрядника. Неприємним сюрпризом може стати різка зміна погоди, якщо воно припадає на вихідні дні. Припустимо, прекрасна весняна погода недільного ранку, що стояла весь тиждень, може раптово зміниться шквалом, супроводжуваним дощем і снігом, або циклоном з сильними рвучкими вітрами. Пластиковий матеріал, що вкриває Вашу споруду, дуже швидко може перетворитися на шматки. Весь наступний тиждень погода, швидше за все, не дозволить проводити будівельні роботи, і Вам доведеться проїхати по поганих погодних умовах відстань до вашго будмайданчика, щоб замінити порваний покривний матеріал, якось убезпечити і закріпити все те, що буде піддаватися впливу сил природи. У цій – то ситуації не чекайте даремно добровольців, так як їх для цієї справи не опиниться.

Будівельні компанії або фірми-генпідрядники

Будинки, які будуються професійно, зазвичай відносяться до однієї з двох категорій. Це будинки, побудовані або будівельними компаніями, або фірмами, які є генеральними підрядниками. Будівельні компанії використовують свої власні бригади робітників і володіють будівельним обладнанням. Розміри будівельних компаній варіюються від чотирьох роботяг з одним пікапом до цілих комплексів організацій, у віданні яких перебувають армії робітників і парки вантажівок. Потенційним власникам будинків необхідно ясно розуміти, в чому полягає відмінність між будівельною компанією і фірмою-генпідрядником.

Генпідрядники

Фірми-генпідрядники, як правило, самі робітників не наймають. Вони покладають ці функції на велику кількість різних субпідрядних фірм, що спеціалізуються в якому-небудь одному напрямку будівництва будинку. Ці суміжники, як їх часто називають, займаються такими видами діяльності:

 • Риття котлованів;
 • Кам’яні та цегляні роботи;
 • Санітарно-технічні роботи;
 • Прокладка електропроводки;
 • Пристрій системам опалення та охолодження;
 • Теслярські роботи;
 • Покрівельні роботи;
 • Роботи, пов’язані з сухою штукатуркою;
 • Фарбувальні роботи;
 • Благоустрій та озеленення ділянки під забудову, а також багато іншого.

Генпідрядник організовує роботу суміжників. Крім цього, генпідрядник складає загальну кошторисну калькуляцію, управляє бюджетом, наймає та звільняє субпідрядників, складає графіки виконання робіт і стежить за тим, щоб всі працівники отримували зарплату. Власник ділянки укладає контракт на будівництво саме з генпідрядником, який несе відповідальність за результати проекту.

Будівельна компанія

У більшості випадків послуги будівельної компанії будуть коштувати дешевше послуг професійного генпідрядника. Будівельна компанія має в штаті безпосередньо робітників, а також володіє власним будівельним обладнанням. Вона оцінює свою роботу за собівартістю з додаванням накладних витрат і додає до цього прибуток, як правило, в розумних межах. Генеральний же підрядник укладає договори з субпідрядниками, які тримають у своєму штаті будівельних робітників, і, крім цього, мають у власності будівельне устаткування. Субпідрядник пропонує генпідряднику свої ціни за роботу на основі своїх накладних витрат і прибутку. Після цього генпідрядник підсумовує ціни, запропоновані субпідрядниками, додає сюди свої накладні витрати і власний прибуток у розумних межах, після чого, відповідно, виставляє замовнику підсумкову ціну. Це означає, що, якщо Ви наймаєте генерального підрядника, Ви платите гроші за подвійну надбавку. Однак майте на увазі що, дрібні будівельні компанії часто стають генеральними підрядниками самі для себе в силу відсутності в своєму штаті робочих тих чи інших спеціальностей. Так, наприклад, фірма може використовувати своїх власних платників і покрівельників, але для робіт по решті суміжним спеціалізацій вона буде укладати контракти з субпідрядниками. Для замовника це означає, що навіть при зверненні безпосередньо в будівельну компанію йому все одно доведеться платити за надбавку генпідрядника, яка в підсумку виявиться певним відсотком вартості будівництва будинку.
Ми позначили варіанти, які найчастіше зустрічаються при виборі способу будівництва будинку, розглянули їх переваги і недоліки. Остаточне рішення приймати Вам.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *