Статті

Зелений будинок: із чого почати планування ландшафту

Опубліковано: Червень 10, 2015 305

Мрії про власний будинок завжди поєднуються із бажанням відпочити в затишку квітучих дерев у мальовничому і такому своєму подвір’ї. Зазвичай, планування саду, ділянки, озеленення ґанку варто розпочинати ще до завершення будівництва оселі.

5lsh

І навіть на найменшій площі можна розташувати не лише пару квітників чи посадити стандартні ялинки. Якщо підійти дещо детальніше до організації ландшафтного простору – ви не лише прикрасите свій будинок із зовні, а й облаштуєте для себе ідеальну оазу – справжній рай для відпочинку душі й тіла.

Не затягуйте!

Одразу ж після придбання земельної ділянки, чітко розплануйте свою територію. Де саме стоятиме будинок, де плануєте зону відпочинку, чи потрібне вам місце для паркування/гаражу.

Врахуйте одразу всі побажання – алеї, стежки, басейн, місця для шашлику, дитячий майданчик, господарські будівлі тощо. Інакше потім ваші ідеї будуть битися об поріг перешкод, коли всі комунікації буде прокладено і навіть провести додаткове освітлення території коштуватиме, як півбудинка.

Які найпоширеніші помилки при облаштуванні ділянки:

4lsh

 1. Відсутність місця для паркування авто (особливо, коли в родині не одна машина).
 2. Неправильна схема протипожежного під’їзду.
 3. Порушення схем висадки дерев (існують норми, за якими, наприклад, саджанці мають бути не ближче, аніж 2 метри до паркану).

На виході – маєте лише банальні квітнички та декілька доріжок. А до того всього – сварки із сусідами і брак місця для комфортного відпочинку родини.

Саме тому варто розпочати ландшафтний проект паралельно із планом будівництва будинку. Якщо ви звертаєтесь до спеціалістів, то архітектор та дизайнер мають працювати разом.

Що таке ескізне проектування?

Це максимально зручне для вас та точне зонування ділянки – де й що, власне, буде облаштоване. Тут ваша фантазія не обмежена: газони, овочеві ділянки, фруктові сади, декоративні квітники та майданчики, господарча територія, зона відпочинку, спортивний та дитячий майданчики, місце для активних ігор, штучні озерця, басейн та ін.

І лише після цього варто розпочинати прокладати мережу доріжок та комунікацій.

Важливий момент: не забувайте, що вкрай необхідно враховувати ті ґрунти, якими багата ваша ділянка. Клімат та особливості місцевості у першу чергу впливають на вибір рослин на загальне облаштування вашого райського куточку.

Є декілька основних видів ландшафтного дизайну:

3lsh

 1. Регулярний стиль – для нього характерні прямі стежки, котрі всі сходяться до будинку. Тут найчастіше зустрічається традиційне чергування кущів та підстрижених дерев, значні за площею газони та декоративні квітники.
 2. Пейзажний стиль – може похизуватися звивистими стежками, густими заростями кущів та пишністю дерев, які часто створюють закритий простір всередині чи навіть лабіринти. За такої композиції, будинок, як правило, не знаходиться в центрі, а лише гармонійно доповнює сам ландшафт.
 3. Східний стиль – згадайте бонсай та японські сади. Тут багато каменю, води, низьких дерев та екзотичних рослин. В такому ландшафті головне – гармонія поєднання природи та людини.

Зрештою, ви можете обирати будь-яку кількість альтанок, стежок, квітників, квітучих та плодових дерев, організувати теплиці чи цілі овочеві городи, навіть облаштувати альпійську гірку чи сад сукулентів, головне – звернути увагу на 3 ключові компоненти благоустрою вашої території. Оскільки саме вони можуть займати найбільшу площу будь-якої прибудинкової території.

 1. Газон. Зараз, звісно, важко вже уявити собі затишний будинок без доглянутого просторого газону біля нього. Ви можете собі обрати будь-який тип трави:

  • Декоративні. Тут все зрозуміло, їх головне призначення – милувати око. І можуть вони бути:

   2lsh

   1. Партерними – такий газон облаштовується зазвичай в центрі саду та завжди виглядає ідеально гладким, він зелений будь-якої пори року, це елітний газон, котрий потрібно часто підстригати та поливати в спеку.
   2. Садово-парковими – на котрих зручно відпочивати, бо вони більш стійкі до пошкоджень і не такі вибагливі в догляді.
   3. Мавританськими – це суміш польових трав та квітів, що цвіте ціле літо, не потребує особливого догляду, але дуже вразливий до витоптування.
   4. Тіньові, посухостійкі або ж лугові – відрізняються сумішшю трав, які ідеально підходять до відповідних умов проростання. Для вологих ґрунтів варто обирати луговий газон, для ділянки, де забагато сонця – посухостійкі (це дуже зручно, якщо ви не маєте змоги регулярно поливати землю), а для садового затінку – тіньові.
  • Спортивні газони. Це покриття для дитячих майданчиків, полів для гольфу або ж футболу. Такі газони дуже стійкі до пошкоджень та витоптування. Вимагають хорошого дренажу та постійного скошування. Чудово себе почувають як влітку, так і взимку.
  • Індустріальні або ж спеціальні. Це свого роду захисні газони, які висаджують, наприклад, на берегах ставків, на схилах для їх зміцнення тощо. Їх важко облаштувати, але вони не вимагають ніякого особливого догляду.

  1lsh

  Щодо того, як засіяти газон, то тут теж можна обирати. Рулонні газони – таку галявину не треба вирощувати, вона вже є готова, розкочується, як килим, на ділянці, а згодом проростає своїм корінням у ґрунт. Класичні сіяні – це традиційний спосіб вирощування навесні, або ж восени (за спеціального поливу ви можете засіювати їх щосезону). Гідропосівні газони – теж використовуються для «швидкого» результату в важкодоступних місцях.

 2. Водоймища. Без них важко уявити собі ідеальний острівець відпочинку. Ви можете облаштувати фонтани, струмки, озерця, навіть водоспади та каскади. Пам’ятайте, що варто враховувати природні особливості ділянки та попередньо облаштувати всі необхідні комунікації для такого виду декору.
 3. Малі архітектурні форми.

  Це і є садові меблі, стільці, столики, альтанки, бесідки, скульптури, навіть маленькі мости та вази із квітами. З їх допомогою ви не лише можете облаштувати комфорті місця для розважання та релаксування, а й задати тематичний настрій своїй оселі, підкреслити її стиль, додатково розставити акценти. Декоративні стежки, наприклад, ідеально поєднають весь комплекс, а ліхтарі не лише освітлюватимуть територію, а надаватимуть затишку та казкової атмосфери.

Не зволікайте із плануванням свого казкового саду, інакше ризикуєте відмовитися від мрії про затишний відпочинок. Чіткий ескіз території, завчасна підготовка та будівництво будинку паралельно із облаштуванням ділянки гарантують вам мінімум затрат, нервів та ідеальну оселю в результаті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *